Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vést radnici ve Studénce chce pět politických subjektů

  • Studénka,

Za pár dní se budou konat volby, které rozhodnou o tom, kdo bude nově řídit města a obce. Ve Studénce se o hlasy voličů uchází pět politických stran a sdružení, a vybírat tu lidé budou i senátora.

Termín letošních voleb je 23. a 24. září. Lidé budou po čtyřech letech opět vybírat, kdo nově povede radnici ve Studénce. Příprava voleb je v plném proudu.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Zapisovatelky nyní připravují obálky, které roznesou voličům. Ve Studénce je to asi sedm a půl tisíce voličů. V obálce mají hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva obce a hlasovací lístky pro volby do Senátu, které u nás v letošním roce také proběhnou. Pak jsou tam také pokyny, jak se vlastně volí.”

Ve Studénce je 8 volebních okrsků, lidé budou mít na obálce také informaci, kde je jejich volební místnost. Místa, kam tu lidé chodí odevzdávat hlas, jsou mnoho let neměnná.

O vedení radnice se ve Studénce uchází pět politických subjektů. Zde je jejich seznam v pořadí, které jim bylo pro volby vylosováno: ODS + 21 pro Studénku, KSČM, Studeňáci pro Studénku, KDU-ČSL a Hnutí ANO. Lídři těchto politických stran představili své volební programy a vize v besedě, jejíž záznam je na Facebooku webu města Studénka.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Pro volby do zastupitelstva obce je jeden hlasovací lístek, který obsahuje všechny kandidáty. Lístek je oboustranný. U těch komunálních voleb mohou voliči využít tři možnosti, buď zakřížkují stranu nebo mohou napříč těmi stranami zakřížkovat 21 osob. Jako třetí variantu může zakřížkovat stranu a potom z jiných kandidátních stran libovolný počet kandidátů do počtu 21.”

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů zastupitelstva. Ve Studénce tedy 21. Pokud zakřížkuje více jmen, hlasovací lístek propadá. Označit ale může méně kandidátů. Pokud volič přidělí křížek jedné straně a zároveň kandidátům z jiných politických subjektů, odečítá se počet hlasů zvolené straně, a to od konce kandidátky.

Hlasovací lístky ve schránkách mají mít lidé dle zákona nejpozději 3 dny před konáním voleb. K dispozici budou v každé volební místnosti.

Kromě nových zastupitelů budou ale lidé ve Studénce volit i senátora. Ve volebním okrsku 67 se o tento post uchází sedm lidí: současný senátor Petr Orel, dále Jaromír Radkovský, Ivana Váňová, Jan Mužík, Dana Váhalová, Pavel Liška a Leo Luzar.

Dagmar Auxtová, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Studénka: “Ve volební místnosti dostane každý volič dvě obálky, šedou dostane pro volby do zastupitelstva obce a žlutou pro volby do Senátu. V případě, že to splete, tak je hlas neplatný.”

Pokud ani jeden z kandidátů na senátora nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, bude se konat 2. kolo voleb o týden později, a to 30. září a 1. října, hlasovací lístky budou ve volebních místnostech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy