Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénkou se nesly slavnostní zvuky Balkánu, Brač slaví 110 let

  • Studénka,

Studénka hostila mezinárodní festival Zvuky Balkánu. Ten se konal na počest jubilea zdejšího Tamburašského orchestru Brač. Unikátní hudební těleso tu funguje 110 let.

V České republice existují jen dva tamburašské soubory - v Praze a ve Studénce. Ten zdejší, Brač, hraje již 110 let a kulatiny oslavil mezinárodním festivalem Zvuky Balkánu v sále Dělnického domu. Vystoupení domácího orchestru tu podpořily soubory Tambura Batorek z Chorvatska a Gospon tamburaši ze Srbska. Následně večer pokračoval se slovenským souborem Duku Buzuki band.

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Koncert všech tří souborů se maximálně vydařil, soubory měly úspěch a teď si to všichni užijí v další části, kdy bude vystupovat skupina ze Slovenska a bude to taková show pro všechny.”
návštěvníci akce: 
“Jsme nadšení, nás to fascinuje, chodíme pokaždé, moje dcera v orchestru hraje, opravdu jsou perfektní.”
“Bylo to vynikající, všechno, od prvního koncertu až po ten poslední. Prostě vynikající.”
Vrcholem koncertní části akce byly dvě skladby, které všechny tři soubory - český, chorvatský a srbský - zahrály dohromady - pouze po minimální krátké zkoušce.
Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Určitá malá zkouška ano, ale je tam samozřejmě kus talentu, všichni ti muzikanti jsou velmi talentovaní, takže stačí opravdu jen chvilka a jsou schopni zahrát takovou monstr skladbu všechny tři soubory najednou.”
Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Pracuji v orchestru 45 let a takových hráčů je tam už opravdu jen pár, přesně čtyři muzikální hrdinové, kteří vydrželi 45 let navštěvovat soubor. Takže pro mně je to opravdu unikum, takové hrdinství, protože to musí akceptovat rodina. Jsme amatéři, ale pracujeme tvrdě.”

Ve svém hraní se i přes letité zkušenosti stále zdokonalují, sami si financují cesty na hudební kempy do Srbska, Makedonie, Chorvatska nebo Slovinska. Poměrně unikátní je na souboru Brač také to, že muzikanti stále hrají i na staré farkaš nástroje.

Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Tyto nástroje na Balkáně, odkud pocházejí, tak už jsou vlastně v muzeích a u nás se ta jejich tradice udržela. Ale zhruba před 12 lety jsem se začali učit i na nový typ nástrojů, tam jsme tedy 102 let stále, dá se říci začátečníci, ale pořád se učíme.”

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Tamburaši mají ve Studénce opravdu dlouhou a bohatou historii. Nám teď v nejbližší době vystoupí v adventním čase na svém již tradičním koncertě, takže jsme rádi, že jsou součástí naší organizace věřme, že ji budou součástí nejméně dalších sto let.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyIBEX Security s.r.o. - Životice u Nového Jičína
Životice u Nového Jičína
od 20 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry