Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní tamburaši ze Studénky šíří zvuky Balkánu už 110 let

  • Studénka,

Studénka hostila mezinárodní festival Zvuky Balkánu. Ten se konal na počest jubilea zdejšího Tamburašského orchestru Brač. Unikátní hudební těleso tu funguje 110 let.

V České republice existují jen dva tamburašské soubory - v Praze a ve Studénce. Ten z Moravskoslezského kraje, Brač, hraje již 110 let a kulatiny oslavil mezinárodním festivalem Zvuky Balkánu. Jeho vystoupení podpořily ve Studénce soubory z Chorvatska a Srbska.

návštěvníci akce:
“Jsme nadšení, nás to fascinuje, chodíme pokaždé.”
“Bylo to vynikající, všechno, od prvního koncertu až po ten poslední.”
Vrcholem koncertu byly dvě skladby, které všechny tři soubory zahrály dohromady.
Marcela Škarupová Tamburašský orchestr Brač: “Pracuji v orchestru 45 let a takových hráčů je tam už opravdu jen pár, přesně čtyři muzikální hrdinové, kteří vydrželi 45 let navštěvovat soubor. Takže pro mně je to opravdu unikum, takové hrdinství.”
Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Koncert všech tří souborů se maximálně vydařil, soubory měly úspěch.”
Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Tamburaši mají ve Studénce opravdu dlouhou a bohatou historii. Takže jsme rádi, že jsou součástí naší organizace věřme, že ji budou součástí nejméně dalších sto let.”

Poměrně unikátní je na souboru Brač také to, že muzikanti stále hrají i na staré farkaš nástroje. Ty jsou v balkánských zemích už jen v muzeích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy