Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči Studénky dostali spolehlivého pomocníka, novou cisternu

Studénka |

Studénka pořídila svým dobrovolným hasičům nové vozidlo. Nahradilo čtyřicet let starou Tatru. Místní záchranáři patří k těm, kteří vyjíždí i k dopravním nehodám, speciálně také do dálničního klimkovického tunelu.

Tento zvuk obvykle vyvolá obavy, co se kde v okolí špatného stalo. Tentokrát šlo ale o avízo toho, že studenečtí hasiči mají novou cisternu. Vozidlo si převzali slavnostně na akci Loučení s létem na koupališti. Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů o něj usilovala asi deset let. Stará tatrovka už po čtyřiceti letech provozu vypovídala službu a na její opravu se těžko sháněly náhradní díly.

Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Každá porucha byl problém, takže udržet to vozidlo v nějaké akceschopnost bylo dost náročné.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Ta stará Tatra z osmdesátých let, jednak měla slabý motor, měla menší nádrž a měla také menší úložné prostory. Tady ta cisterna je mnohem větší, má samozřejmě mnohonásobně výkonnější motor, lepší je prostupnost terénem, má větší nádrž na vodu i na pěnidlo.”

Vůz za zhruba 8, 8 milionů korun zaplatila z větší části Studénka ze svého rozpočtu, konkrétně uvolnila částku přesahující 5 milionů korun, 2 a půl milionu byla dotace Hasičského záchranného sboru a zbývající 1 milion 250 tisíc korun přidal Moravskoslezský kraj.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My vnímáme jednotku sboru dobrovolných hasičů ve Studénce jako velmi schopnou a užitečnou nejen na území města, a jsme přesvědčeni o tom, že nový vůz si jednoznačně zasloužili.”

Důležitým parametrem nového vozu je i to, že kabina pojme šest členů posádky, zatímco její předchůdce svezl jen tři, přičemž předpis hovoří o tom, že k zásahu musí jet minimálně čtyřčlenné družstvo.

Studenecké jednotka je přitom v hierarchii hasičů hned za profesionály. Vyjet musí do pěti minut od vyhlášení poplachu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednotka v Butovicích je určena i k případným výjezdům k dopravním nehodám v rámci dálnice, klimkovického tunelu, ale samozřejmě i v případě jakýchkoliv dalších událostí, ať už to bylo ničivé tornádo na jižní Moravě nebo v loňském roce požár v Národním parku České Švýcarsko, tak v podstatě tam i naše jednotky zasahují. Velmi si toho vážíme a před klukama smekám, protože je to velký kus dobrovolnictví, že nejsou profesionálové, jsou dobrovolná jednotka, ale dokáží velmi kvalitně zvládat tyto zásahy.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Třeba tato cisterna je předurčena pro dálniční tunel Klimkovice.”

Kromě zásahů u požárů a dopravních nehod je studenecké jednotka určena také k likvidaci nebezpečných látek a k záchranným pracím na vodě. Největší počet zákroků jsou ovšem různé technické pomoci. V poslední době přibývá situací, kdy zdejší hasiči pomáhají zdravotní záchranné služby při vynášení pacientů z pater domů.

Nahlásit chybu


K tématu

Studénka představuje dva projekty na výstavbu více než stovky bytů

29. července 2025 10:35 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce jsou dvě lokality, kde by v řádu několika let měly stát nové bytové domy. Jeden projekt je v režii města, druhý v rukou developerů. Prodej pozemku soukromému investorovi schválilo zastupitelstvo.

Od tragické smrti v troskách mostu ve Studénce uplynulo 17 let

8. srpna 2025 11:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uplynulo sedmnáct let od tragédie, kdy ve Studénce narazil mezinárodní rychlík do zříceného mostu. Nehodu nepřežilo osm lidí, téměř stovka osob byla zraněna. Událost tu od roku 2011 připomíná památník.

Nové byty postaví ve Studénce město i developer, ten má na realizaci pět let

6. srpna 2025 8:45 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce jsou dvě lokality, kde by v řádu několika let měly stát nové bytové domy. Jeden projekt je v režii města, druhý v rukou developerů. Prodej pozemku soukromému investorovi schválilo zastupitelstvo.


Slezská Ostrava nabídne pozemek pro hotel. Od zastupitelstva magistrátu má zelenou

Slezská Ostrava má zelenou pro svůj záměr prodat atraktivní pozemek v centru města na stavbu hotelu. Poté co tento záměr schválilo zastupitelstvo obvodu, posvětilo ho i zastupitelstvo města. Slezská chce aby kupec postavil na nábřeží Ostravice nejméně čtyřhvězdičkový hotel.

Nezodpovědní lidé často přebíhají silnice před spěchajícími sanitkami

Včera 12:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sanitka jede k případu nebo veze pacienta do nemocnice. Má zapnuté majáky i sirénu. Najednou jí do cesty vběhne chodec, který chce například stihnout tramvaj nebo přeběhnout rychle na zelenou po přechodu. Takové chování je nezodpovědné. Upozorňují na něj Moravskoslezští záchranáři.

Memorandum s krajem dává šanci kloboučnickým vilám

Včera 13:58 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Rýsuje se koncept záchrany novojičínských Hückelových vil. Město a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum o spolupráci při obnově těchto památkově chráněných objektů. Dohodli se, že jednu z vil dají k užívání Muzeu Novojičínska.

Akční dobové ukázky lidem přiblížily dobývání hradu Hukvaldy

Včera 10:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Mezi velmi oblíbené akce na hradech a tvrzích bývají rekonstrukce historických bitev. Svým návštěvníkům, je nabízí také hrad Hukvaldy, který ve skutečnosti nebyl nikdy vojensky dobyt.

Mapa přístupnosti pomáhá nejen handicapovaným. Ostrava je rozdělena podle 3 barev

27. července 2026 10:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je jedním z měst, kde se mohou handicapovaní, ale i senioři se zhoršenou mobilitou nebo maminky s kočárky orientovat pomocí mapy přístupnosti. Mohou si tak dopředu zjistit, jestli vše zvládnou sami a anebo budou potřebovat pomoc.

Vagonovou výrobu dokumentují ve Studénce 70 let

Včera 9:42 | Studénka | Petra Dorazilová

Vagonářské muzeum ve Studénce zažívá svou sedmdesátou sezonu. Výročí svého otevření připomíná třeba vystavením zakládací listiny, dobových kronik nebo detailů z původní ředitelské vily.

MS kraj otevřel v Havířově nové Dětské centrum Pluto. Nabízí také sociálně aktivizační služby

Včera 14:20 | Havířov | Jana Lipowská

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytuje zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

Adrenalin voda vzduch – setkání letadel a lodí na Slezské Hartě

27. července 2026 19:26 | Bruntál | Karel Soukop

Víkend plný adrenalinu závodů a vůně leteckého benzínu prožili návštěvníci Razové u Slezské Harty. Pod názvem Arenalin Drive Voda vzduch 2026 ho tady po loňské úspěšné premiéře opět pořádal místní Jach klub. Šlo o zcela nový koncept letní zábavy, zahrnující ukázky letadel, plachetnic a pohodovou atmosféru u vody.

Muž se měl ukájet při sledování ženy a dítěte v Karviné. Policie hledá ženu i svědky

27. července 2026 11:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Měl sledovat ženu a její dcerku na hřišti a přitom se ukájet. Později měl maminku s holčičkou při procházce lesoparkem v Karviné sledovat i oslovit. Naštěstí dvojici pomohl náhodný svědek, který muže zahnal. Případem už se zabývají policisté, kteří hledají maminu, která to anonymně ohlásila na sociální síti a také další svědky.

Shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě lákají na hvězdné obsazení i letní atmosféru

27. července 2026 14:23 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Nádvoří Slezskoostravského hradu už tradičně během léta patří Williamu Shakespearovi. Letní shakespearovské slavnosti letos přejí nejen divákům, ale také počasí. To se odráží i na vysokém zájmu o vstupenky.

Jak zabavit děti přes prázdniny? Rodinné centrum nabízí ve Fulneku nejen dětské tábory

27. července 2026 10:00 | Fulnek | Michal Slonina

Školy a školky mají o prázdninách zavřeno a rodiče každým rokem přemýšlí, jak zabavit své děti. Ve Fulneku jim v tom pomáhá rodinné centrum Madita, které letos připravilo hned čtyři příměstské tábory, a to už pro děti od tří let.

Bazén je největší investicí Nového Jičína, která nekončí

27. července 2026 9:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Největší investiční akci města za posledních dvacet let byla rekonstrukce venkovního bazénu. Stála 110 milionů korun. Celkem ovšem do tohoto areálu, včetně krytého bazénu, směřovala od roku 2015 už téměř dvojnásobná částka.

Ze starého minigolfu je ve Studénce atraktivní hřiště

27. července 2026 7:24 | Studénka | Petra Dorazilová

Hřiště u sportovního centra ve Studénce se podařilo obohatit o nové herní prvky. Tentokrát jsou určeny spíše menším dětem. Přibyla třeba věžová sestava se skluzavkou a stěna s edukativní prvky.

Marie Jakůbková žije ve svém domku v Kojetíně, ve 104 letech je nejstarší obyvatelkou Nového Jičína

26. července 2026 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nejstarší obyvatelkou Nového Jičína je paní Marie Jakůbková, která žije ve svém domku v místní části Kojetín. V červenci oslavila 104. narozeniny.

Bazén se mění po etapách, na řadě bude opět vnitřek

26. července 2026 7:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V následující reportáži zrekapitulujeme letošní největší investiční akci města, což je rekonstrukce venkovního bazénu. Stála 110 milionů korun. Celkem ovšem do tohoto areálu, včetně krytého bazénu, směřovala od roku 2015 už téměř dvojnásobná částka.

Srpen bude v rytmu tance ve Smetánkách, Kulišťária a Čechomoru

25. července 2026 8:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Druhý prázdninový měsíc nabídne v Novém Jičíně několik zajímavých kulturních zážitků. Vyrazit bude možné do Smetanových sadů na taneční večer a Kulišťárium. Na náměstí zahraje Pavel Calta a se speciálním projektem přijede Čechomor.

Hasiči Studénky dostali spolehlivého pomocníka, novou cisternu
Vydáno 9. září 2023 12:19, Studénka, Petra Dorazilová
Studénka pořídila svým dobrovolným hasičům nové vozidlo. Nahradilo čtyřicet let starou Tatru. Místní záchranáři patří k těm, kteří vyjíždí i k dopravním nehodám, speciálně také do dálničního klimkovického tunelu.

Tento zvuk obvykle vyvolá obavy, co se kde v okolí špatného stalo. Tentokrát šlo ale o avízo toho, že studenečtí hasiči mají novou cisternu. Vozidlo si převzali slavnostně na akci Loučení s létem na koupališti. Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů o něj usilovala asi deset let. Stará tatrovka už po čtyřiceti letech provozu vypovídala službu a na její opravu se těžko sháněly náhradní díly.

Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Každá porucha byl problém, takže udržet to vozidlo v nějaké akceschopnost bylo dost náročné.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Ta stará Tatra z osmdesátých let, jednak měla slabý motor, měla menší nádrž a měla také menší úložné prostory. Tady ta cisterna je mnohem větší, má samozřejmě mnohonásobně výkonnější motor, lepší je prostupnost terénem, má větší nádrž na vodu i na pěnidlo.”

Vůz za zhruba 8, 8 milionů korun zaplatila z větší části Studénka ze svého rozpočtu, konkrétně uvolnila částku přesahující 5 milionů korun, 2 a půl milionu byla dotace Hasičského záchranného sboru a zbývající 1 milion 250 tisíc korun přidal Moravskoslezský kraj.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My vnímáme jednotku sboru dobrovolných hasičů ve Studénce jako velmi schopnou a užitečnou nejen na území města, a jsme přesvědčeni o tom, že nový vůz si jednoznačně zasloužili.”

Důležitým parametrem nového vozu je i to, že kabina pojme šest členů posádky, zatímco její předchůdce svezl jen tři, přičemž předpis hovoří o tom, že k zásahu musí jet minimálně čtyřčlenné družstvo.

Studenecké jednotka je přitom v hierarchii hasičů hned za profesionály. Vyjet musí do pěti minut od vyhlášení poplachu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednotka v Butovicích je určena i k případným výjezdům k dopravním nehodám v rámci dálnice, klimkovického tunelu, ale samozřejmě i v případě jakýchkoliv dalších událostí, ať už to bylo ničivé tornádo na jižní Moravě nebo v loňském roce požár v Národním parku České Švýcarsko, tak v podstatě tam i naše jednotky zasahují. Velmi si toho vážíme a před klukama smekám, protože je to velký kus dobrovolnictví, že nejsou profesionálové, jsou dobrovolná jednotka, ale dokáží velmi kvalitně zvládat tyto zásahy.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Třeba tato cisterna je předurčena pro dálniční tunel Klimkovice.”

Kromě zásahů u požárů a dopravních nehod je studenecké jednotka určena také k likvidaci nebezpečných látek a k záchranným pracím na vodě. Největší počet zákroků jsou ovšem různé technické pomoci. V poslední době přibývá situací, kdy zdejší hasiči pomáhají zdravotní záchranné služby při vynášení pacientů z pater domů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000039026/hasici-studenky-dostali-spolehliveho-pomocnika-novou-cisternu