Muzeum věnované železniční tématice - to je hlavní náplň zámku ve Studénce. Letos na podzim ovšem tato kulturní památka svůj historický záběr rozšíří, a to o malou expozici věnovanou legionářům. Všechno to začalo před čtyřmi lety, kdy tu město nechalo provést restaurátorský průzkum výmalby.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Vnímáme, že zámek ve Studénce má svou historickou hodnotu a naším cílem je mu navrátit ten historický lesk. V podstatě od roku 2019 intenzivně pracujeme, přípravou studie a uděláním restaurátorského průzkumu, na tom, abychom připravovali i následné kroky formou dokumentace k tomu, že jak budova Nového zámku, tak budova Starého zámku získá svůj původní historický ráz a budou využity na maximum, ať už z pohledu volnočasových aktivit, tak případně prohlídkových tras. Tato místnost v rámci přípravy výstavy legionářů je tou první vlaštovkou.”
Restaurátoři zde tedy v pokoji v přízemí odhalili na stěnách dvě vrstvy. Jednu původní z doby přestavby objektu v roce 1860, kdy jej už vlastnil rod Blücherů, a na ni druhou - s nápisem nazdar. Jak se ukázalo, jedná se o pozdrav a znak legionářů.
Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Zkoumalo se, proč tam je ten nápis, a pak vedoucí zámku přišel na to, že tady byla před 100 lety zřízena legionářská škola. Legionáři, kteří se vraceli, zejména ti zranění a invalidé, tak aby se jim pomohla trošičku vrátit do života. Tak se otevřela tato legionářská škola, která tu byla od roku 1919 do roku 1923. Byla to škola, která byla zaměřená na ekonomiku.”
Dalibor Halátek, Národní památkový ústav Ostrava: “V rámci přípravy restaurování se rozhodlo, že se budou prezentoval obě vrstvy, tedy jak ta Blücherovská, která vytváří rám, který dneska už vidíme, tak uprostřed to heslo s doprovodnou malbou toho legionářského znaku.”
Práce restaurátorů ztěžovala absence jakékoliv fotografie tohoto pokoje. Odborníci předpokládají, že uprostřed malby znaku legionářů byla pravděpodobně dřevěná výplň.
Dalibor Halátek, Národní památkový ústav Ostrava: “Je to jakoby výjimečná situace, že se v nějakém zámku najde legionářský znak. Legionářské muzeum nebylo úplně obvyklé na našem území. Známe jedno z Opavy a jedno z Ostravy, ale tam jsme nic podobného nenašli, takže je to jakoby výjimečná věc.”
Teno pokoj teď bude legionářskou školu připomínat v zámku ve Studénce trvale.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Tato místnost se stane součástí návštěvnického okruhu, tak mohu říct, že je to malý zázrak od roku 1936, kdy Blücherové prodali zámek obci Studénka. Tady bude vitrína s určitými drobnostmi, bude tu figurína legionáře, bude tu klavír, protože historicky to byl hudební pokoj. Dále tu bude infokiosek, který bude informovat o dalších záležitostech týkajících se legionářů.”
Malá expozice by se mohla otevřít přesně po 100 letech, co byla legionářská škola, uzavřena, a to bylo 15. listopadu 1923.