Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za odpady zaplatí více i lidé ve Studénce, sleva pro seniory zůstává

Studénka |

Lidé ve Studénce zaplatí za odpady více. Pro příští rok stoupne poplatek na 888 korun. Celková suma, kterou město za sběr a likvidaci odpadu ročně vydává, je už více než jedenáct milionů korun.

Poslední rok platili obyvatelé Studénky za svoz a likvidaci odpadu částku 720 korun, v roce 2024 to bude v základní výměře 888 korun, senioři zaplatí polovinu Toto navýšení odhlasovali zastupitelé na prosincové schůzí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Rostou nám samozřejmě náklady za svoz odpadu, je to způsobeno legislativou, kterou nám zákonodárci servírují. Je to ať už postupné omezování skládkování, zvyšování cen za uložení směsného komunálního odpadu na skládkách i připravované omezování třídění s tím, že pokud dojde k rozhodnutí o zálohování PET lahví, tak to dost výrazně zamává s tou upotřebitelnou slevou, kterou obce získávají v rámci poplatku za odpad, takže tam uvidíme, jak se nás to dotkne. To sice ještě nebude v roce 2024, nicméně rozhodli jsme se zvýšit poplatek za odpad, protože nemůžeme to břímě nákladů celé nést.”

Pokud by měl každý obyvatel platit za likvidaci odpadu, který vyprodukuje, plnou částku, tak ta by vycházela na zhruba 1 130 korun ročně.

A tato částka poroste, například i v návaznosti na rostoucí ceny skládkování a v souvislosti s novou přísnější legislativu.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Pro rok 2023 máme zákonné povolení pro ukládání bez zvýšeného poplatku 180 kilogramů na občana, pro rok 2024 už to bude 170 kilogramů a v dalším roce to bude 160 kilogramů. To znamená, že to levnější ukládání nám bude pořád klesat a budeme doplácet na to zvýšené ukládání odpadu, pokud nebudeme snižovat množství komunálního odpadu.”

I na základě této skutečnosti uvažovali ve Studénce o zavedení systému třídění odpadu door to door, toto je ale zatím doloženo, město se zaměří na optimalizaci množství kontejnerových stání a četnost svozů.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Z toho vlastně vyplývá jediná cesta, kterou máme, třídit a třídit. Musíme zvýšit množství vytříděného odpadu, tím pádem budeme méně ukládat na skládky.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Pro rok 2024 se plánuje téměř 11 a půl milionu korun, které dáme za svoz a likvidaci odpadu s tím, že navíc se mění od 1. 1. 2024 díky rozhodnutí zákonodárců i DPH za svoz odpadu, která jde z 15 na 21 procent.”

O téměř 60 procent také městu vzrostly náklady na očistu veřejného prostranství, proto se rozhodlo po mnoha letech o 20 procent navýšit i poplatek za psa. Nově bude základní výměra činit 1 200 korun ročně pro majitele psů v bytových domech a 400 korun zaplatí občané za jednoho psa chovaného v rodinném domě.

Nahlásit chybu


K tématu

Nejmladší město Novojičínska letos prožívá rok oslav

11. ledna 2024 13:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka si v letošním roce připomíná 65. výročí vzniku města, tedy oficiální spojení místních částí - Studénky a Butovic. Je to nejmladší město bývalého novojičínského okresu.

Studénka už ví, s jakou částkou bude v roce 2024 hospodařit

12. prosince 2023 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Zastupitelé ve Studénce schválili rozpočet města na rok 2024. V příjmech město počítá se zhruba stejnou částkou jako letos. O případných investicích bude ještě rozhodovat v únoru příštího roku.

Zastupitelé Studénky schválili rozpočet, o investicích rozhodnou v únoru

12. prosince 2023 15:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Zastupitelé ve Studénce schválili rozpočet města na rok 2024. V příjmech město počítá se zhruba stejnou částkou jako letos. O případných investicích bude ještě rozhodovat v únoru příštího roku.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

BEZ KOMENTÁŘE: Školní slavnost představila pestrý život nejen na zahradě

Letošní ročník této jarní akce škola pojmenovala trefně Život v zahradě. Lidé mohli na různých stanovištích poznávat třeba podle listů stromy nebo bylinky. Zahradní slavnost měla i charitativní podtext - konala se na podporu bývalého žáka školy, dnes šestnáctiletého Bena.

Skatepark už má své fandy, teď v květnu byl otevřen i se slávou

Skatepark u letního stadionu byl stavebně dokončen loni v listopadu, na slavnostní otevření si počkal na příznivé podmínky teď do května. Sportoviště je volně přístupné, součástí je i bikepark.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

17. května 2024 14:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

17. května 2024 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Floristická soutěž provoněla novou Komenského školu

16. května 2024 15:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Na půdě Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

Za odpady zaplatí více i lidé ve Studénce, sleva pro seniory zůstává
Vydáno 20. prosince 2023 14:32, Studénka, Petra Dorazilová
Lidé ve Studénce zaplatí za odpady více. Pro příští rok stoupne poplatek na 888 korun. Celková suma, kterou město za sběr a likvidaci odpadu ročně vydává, je už více než jedenáct milionů korun.

Poslední rok platili obyvatelé Studénky za svoz a likvidaci odpadu částku 720 korun, v roce 2024 to bude v základní výměře 888 korun, senioři zaplatí polovinu Toto navýšení odhlasovali zastupitelé na prosincové schůzí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Rostou nám samozřejmě náklady za svoz odpadu, je to způsobeno legislativou, kterou nám zákonodárci servírují. Je to ať už postupné omezování skládkování, zvyšování cen za uložení směsného komunálního odpadu na skládkách i připravované omezování třídění s tím, že pokud dojde k rozhodnutí o zálohování PET lahví, tak to dost výrazně zamává s tou upotřebitelnou slevou, kterou obce získávají v rámci poplatku za odpad, takže tam uvidíme, jak se nás to dotkne. To sice ještě nebude v roce 2024, nicméně rozhodli jsme se zvýšit poplatek za odpad, protože nemůžeme to břímě nákladů celé nést.”

Pokud by měl každý obyvatel platit za likvidaci odpadu, který vyprodukuje, plnou částku, tak ta by vycházela na zhruba 1 130 korun ročně.

A tato částka poroste, například i v návaznosti na rostoucí ceny skládkování a v souvislosti s novou přísnější legislativu.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Pro rok 2023 máme zákonné povolení pro ukládání bez zvýšeného poplatku 180 kilogramů na občana, pro rok 2024 už to bude 170 kilogramů a v dalším roce to bude 160 kilogramů. To znamená, že to levnější ukládání nám bude pořád klesat a budeme doplácet na to zvýšené ukládání odpadu, pokud nebudeme snižovat množství komunálního odpadu.”

I na základě této skutečnosti uvažovali ve Studénce o zavedení systému třídění odpadu door to door, toto je ale zatím doloženo, město se zaměří na optimalizaci množství kontejnerových stání a četnost svozů.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Z toho vlastně vyplývá jediná cesta, kterou máme, třídit a třídit. Musíme zvýšit množství vytříděného odpadu, tím pádem budeme méně ukládat na skládky.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Pro rok 2024 se plánuje téměř 11 a půl milionu korun, které dáme za svoz a likvidaci odpadu s tím, že navíc se mění od 1. 1. 2024 díky rozhodnutí zákonodárců i DPH za svoz odpadu, která jde z 15 na 21 procent.”

O téměř 60 procent také městu vzrostly náklady na očistu veřejného prostranství, proto se rozhodlo po mnoha letech o 20 procent navýšit i poplatek za psa. Nově bude základní výměra činit 1 200 korun ročně pro majitele psů v bytových domech a 400 korun zaplatí občané za jednoho psa chovaného v rodinném domě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000040702/za-odpady-zaplati-vice-i-lide-ve-studence-sleva-pro-seniory-zustava