Dušičkový víkend znamenal i pro butovický hřbitov zvýšenou návštěvnost veřejnosti. Zároveň to bylo i období, kdy se podařilo dokončit stavební úpravy, které zvýšily kapacitu místa posledního odpočinku.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V rámci realizace akce je připraveno 30 míst pro umístění uren a dále bylo vybudováno kolumbárium, které je za mnou, kde bylo instalováno 105 schránek pro umístění uren.”
Práce začaly v létě, hotovy byly teď na konci října.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Určitě veškeré práce byly směřovány k tomu, aby byly ukončeny před Památkou zesnulých, což se nám podařilo, a tím pádem lze navštívit bez nějakých omezení hřbitov v Butovicích.”
Celkové náklady na vybudování kolumbária, které dosud ve městě chybělo, dalších urnových míst, a také chodníků, záhonů a dokončení oplocení v zadní části vyšly na 3 miliony 50 tisíc korun.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Co se týče kolumbária, tak součástí je stojan na svíčky a stojan na květiny. Je to z důvodu toho, aby ty svíčky nebyly u těch jednotlivých schránek, aby nedošlo k potečení od vosku nebo zašpinění od nějakých předmětů.”
Rada města po dokončení projektu schválila nový provozní řád pohřebnictví. Podle něj bude nyní s kolumbárii a novými urnovými místy nakládáno.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Zájemci už můžou chodit na městský úřad a uzavřít si smlouvu, která je na deset let, buď na to urnové místo nebo na tu schránku kolumbária. V rámci urnových míst jsou tady vyčleněny přesně plochy, každá ta plocha je přesně očíslována, takže ten zájemce si to dané místo, které mu bude přiděleno, už vyřeší s kameníkem. Ten kameník přímo na to místo umístí to urnové místo dle parametrů, které máme v rámci toho schváleného řádu.”
Do budoucna by mohla být v případě potřeby rozšířena kapacita hřbitova o další hrobová a urnová místa. město vlastní pozemky i tady za brankou.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Tam jsme pořídili pozemky, projektovka je nachystána, takže pokud nedostatek těch míst bude, tak lze zařadit do rozpočtu a realizovat.”
Město provozuje dva hřbitovy, kromě toho v Butovicích za kostelem všech Svatých, je druhý umístěný v části Studénka za kostelem sv. Bartoloměje.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Co se týká Studénky 1, tak tam ty kapacity máme v tuto chvíli volné, to znamená umísťujeme urnová místa dále bez nějakých omezení. Ano, samozřejmě očekáváme, že může nastat stejný problém jako v Butovicích, to znamená, zase máme připravenou projektovou dokumentaci, která zahrnuje výstavbu obdobného kolumbária, jako je tady v Butovicích.”