Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

Studénka |  | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

První ze dvou výstav, které vznikly na oslavu 65. výročí založení Studénky, byla zahájena před studéneckým zámkem za vydatného deště. Jedná se totiž o venkovní putovní výstavu fotografií, která nese symbolický název Tři obce - jedno město. Studénka získala statut města až po spojení s Butovicemi a Novou Horkou.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Občané, kteří ji navštíví, tak samozřejmě se mohou pokochat spoustou historických fotografií, jak naše město vypadalo v dobách před mnoha a mnoha lety, ale i v relativně nedávné minulosti. Uvidí spoustu zajímavých objektů, takže věřím, že mnoho z nich pozná, kde to je, zavzpomínají, jak to vypadalo, ale samozřejmě někde budou i nějaké oříšky, které budou moci vyluštit se svými babičkami, dědečky, prababičkami. Takže já věřím, že ta výstava bude navštěvovaná.”

Tato výstava je i jakýmsi společným projektem zdejších lidí. Už před několika měsíci organizace Sport a kultura zveřejnila výzvu, aby Studéňáci prohledali své domácí archivy a do výstavy přispěli. Ozval se třeba Martin Fabián Rusek, který je nakonec i autorem její výsledné grafické podoby.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Já jsem jako malý kluk našel album po pradědovi a zaujaly mě fotky staré Studénky a od té doby jsme se tomu nějak začal věnovat. Jezdím různě po bleších trzích a hledám staré fotky Studénky, Butovic a Nové Horky a postupně archiv rozšiřuji a už jsem domluvený s dětmi, že to po mně jednou převezmou a budou dále pokračovat ve sbírce, aby se to uchovalo pro další generace.”

Za jeden z nejvzácnějších snímků považuje ten, který byl ve Studénce pořízen před 122 lety, tedy v roce 1902.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Kdy jsem koupil na jedné aukci záběr na všechny zaměstnance Vagonky, když byl vyrobený tisící vůz. Tak pro mě to je cenná fotografie, určitě musela dlouho vznikat, jde vidět, že v té době musela být i zima těm zaměstnancům, protože je to foceno 4. prosince a je hodně sněhu.”

Jak už zaznělo, výstava je putovní, 14. června bude deset panelů přesunuto na Náměstí republiky a od 20. do 23. června budou k vidění v parku zámku Nová Horka.

Druhá výstava, která také vznikla na oslavu města, je v zasedací síni městského úřadu - a je dílem místních mateřských a základních škol. Její téma je jakýmsi protipólem té putovní. Jmenuje se Budoucnost Studénky očima dětí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Veřejnost se může podívat na velmi zajímavé kreativní, někdy i moc věrné kopie toho, co tady ve Studénce máme, ale i zároveň mnoho námětů na to, co by si děti ve Studénce přály a jakým způsobem by se město mělo dále ubírat.”

Například je tu přání, aby ve Studénce byla pláž, trampolínová louka a nebo je tu i model dlouho očekávaného podjezdu pod železniční tratí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Mnoho námětů je tu na volnočasové využití, je vidět, že děti zajímá to, jakým způsobem jsou pro ně aktivity naplánovaný, ať jsou to dětská hřiště, skateparky, koupaliště, tobogány, ale častokrát s e objevuje i prodejna, respektive nějaké ty street foody, takže i tohle rychlé občerstvení děti v dnešní době vnímají. Ale zároveň mě těší to, že myslí i na přírodu, na práci s odpadky, na nakládání s odpady, takže mnoho zajímavých podnětů.”

Výstava dětských prací potrvá do 25. června a je přístupná v provozních hodinách úřadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Výročí Studénky provázejí dvě rozdílné výstavy, historie a budoucnost

Týden oslav 65. výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Nejmladší město okresu hledá na oslavy 65 let znělku a logo

21. července 2023 15:16 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka hledá logo a znělku pro oslavy 65. výročí vzniku města, které připadají na příští rok. Vítězné návrhy budou provázet veškeré jubilejní akce.

Studénka chce mít na oslavy výročí města novou znělku a logo

18. července 2023 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka hledá logo a znělku pro oslavy 65. výročí vzniku města, které připadají na příští rok. Vítězné návrhy budou provázet veškeré jubilejní akce.


Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Lidé hlasovali 50:50, o řešení participativního rozpočtu ve Studénce rozhodli radní

O vítězi letošního participativního rozpočtu ve Studénce rozhodovala až druhá veřejná anketa. Nakonec ale vzhledem k naprosté shodě hlasů musela definitivní verdikt vyslovit rada města

Oblíbené prázdninové čtvrtky v knihovně zahájila olympiáda

13. července 2024 11:54 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Knihovna zve do svých prostor i o prázdninách, a to nejen čtenáře. Připravila “prázdninové čtvrtky”, které vyplní dopolední čas dětem. První setkání bylo tématicky věnováno olympiádě v Paříži.

BEZ KOMENTÁŘE: Osobnosti města Studénka

13. července 2024 7:08 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Ve Studénce se oceňovaly osobnosti města.

Hledačka zavede hráče za zámeckým pokladem, a také na zajímavá místa Studénky

12. července 2024 12:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici
Vydáno 14. června 2024 16:54, Studénka, Petra Dorazilová
Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

První ze dvou výstav, které vznikly na oslavu 65. výročí založení Studénky, byla zahájena před studéneckým zámkem za vydatného deště. Jedná se totiž o venkovní putovní výstavu fotografií, která nese symbolický název Tři obce - jedno město. Studénka získala statut města až po spojení s Butovicemi a Novou Horkou.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Občané, kteří ji navštíví, tak samozřejmě se mohou pokochat spoustou historických fotografií, jak naše město vypadalo v dobách před mnoha a mnoha lety, ale i v relativně nedávné minulosti. Uvidí spoustu zajímavých objektů, takže věřím, že mnoho z nich pozná, kde to je, zavzpomínají, jak to vypadalo, ale samozřejmě někde budou i nějaké oříšky, které budou moci vyluštit se svými babičkami, dědečky, prababičkami. Takže já věřím, že ta výstava bude navštěvovaná.”

Tato výstava je i jakýmsi společným projektem zdejších lidí. Už před několika měsíci organizace Sport a kultura zveřejnila výzvu, aby Studéňáci prohledali své domácí archivy a do výstavy přispěli. Ozval se třeba Martin Fabián Rusek, který je nakonec i autorem její výsledné grafické podoby.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Já jsem jako malý kluk našel album po pradědovi a zaujaly mě fotky staré Studénky a od té doby jsme se tomu nějak začal věnovat. Jezdím různě po bleších trzích a hledám staré fotky Studénky, Butovic a Nové Horky a postupně archiv rozšiřuji a už jsem domluvený s dětmi, že to po mně jednou převezmou a budou dále pokračovat ve sbírce, aby se to uchovalo pro další generace.”

Za jeden z nejvzácnějších snímků považuje ten, který byl ve Studénce pořízen před 122 lety, tedy v roce 1902.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Kdy jsem koupil na jedné aukci záběr na všechny zaměstnance Vagonky, když byl vyrobený tisící vůz. Tak pro mě to je cenná fotografie, určitě musela dlouho vznikat, jde vidět, že v té době musela být i zima těm zaměstnancům, protože je to foceno 4. prosince a je hodně sněhu.”

Jak už zaznělo, výstava je putovní, 14. června bude deset panelů přesunuto na Náměstí republiky a od 20. do 23. června budou k vidění v parku zámku Nová Horka.

Druhá výstava, která také vznikla na oslavu města, je v zasedací síni městského úřadu - a je dílem místních mateřských a základních škol. Její téma je jakýmsi protipólem té putovní. Jmenuje se Budoucnost Studénky očima dětí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Veřejnost se může podívat na velmi zajímavé kreativní, někdy i moc věrné kopie toho, co tady ve Studénce máme, ale i zároveň mnoho námětů na to, co by si děti ve Studénce přály a jakým způsobem by se město mělo dále ubírat.”

Například je tu přání, aby ve Studénce byla pláž, trampolínová louka a nebo je tu i model dlouho očekávaného podjezdu pod železniční tratí.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Mnoho námětů je tu na volnočasové využití, je vidět, že děti zajímá to, jakým způsobem jsou pro ně aktivity naplánovaný, ať jsou to dětská hřiště, skateparky, koupaliště, tobogány, ale častokrát s e objevuje i prodejna, respektive nějaké ty street foody, takže i tohle rychlé občerstvení děti v dnešní době vnímají. Ale zároveň mě těší to, že myslí i na přírodu, na práci s odpadky, na nakládání s odpady, takže mnoho zajímavých podnětů.”

Výstava dětských prací potrvá do 25. června a je přístupná v provozních hodinách úřadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043551/mesto-oslavuje-sve-vyroci-kontrastnimi-vystavami-jedna-putuje-druha-je-na-radnici