Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

Studénka |  | Expres Studénky

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Požár v budově Základní školy Butovická vypukl v noci o víkendu, v neděli ráno zkázu odhalil školník. Hořet začala pravděpodobně lednička v malé technické místnosti.

Přesnou příčinu určí expertiza hasičů. Samotný oheň, který se naštěstí nerozšířil, velkou škodu nenapáchal, ovšem celá budova je zasažena sazemi.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Přijela jsem do školy a objevila jsem tuto hrůzu, která se tu nachází, a začal kolotoč, který trvá do dneška. Byli pozváni hasiči, policie, revizoři, technici a podobně. Zjistili jsme, že škola je celá zamořena zplodinami a popílkem, v této budově se v současné době nedá učit. tento popílek a tyto zplodiny najdeme v celé budově školy, dokonce i v kuchyni mezi talíři.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Hned v neděli byla kontaktována sanační firma, která v pondělí nastoupila a zahájila práce na odstranění těch škod, které byly způsobeny požárem.”

Zlikvidovány musí být veškeré textilní předměty a nábytek, koberce, žíněnky a další učební pomůcky a také vše z papíru. Sanační firma vyčistí stěny, podlahy, okna a světla v celé budově.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Světla se budou muset demontovat, vyčistit a znovu nainstalovat a provést opětovná revize. Podlahové krytiny, máme tady parkety, vidíme, že popílek je i mezi parketami, teď se bude zjišťovat, jestli to z těch parket půjde vytáhnout nebo se budou muset rozložit a nebo vytrhat a natáhnout nová podlahová krytina.”

Práce budou pravděpodobně trvat celé prázdniny.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Sonduje se, co všechno a jak moc bylo zasaženo. Je tady ale stále cítit ten zápach a to všechno zůstane v učebnicích, v papírech, v tom vybavení, Řekl bych, že z devadesáti procent bude všechno zlikvidováno a musí se nahradit novým.”

Škola je pojištěna, odhadovaná škoda je 5 milionů korun. Děti konec školního roku používají venku a v náhradních prostorách.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Bylo to štěstí v neštěstí. Za prvé, že se nikomu nic nestalo. Za druhé jsou to dva týdny před koncem školního roku. Tento týden mají děti vycházky, výlety. Děti z přípravné třídy a prvního stupně jsou v budově na Tovární ulici. Příští týdne máme vyhlášeno ředitelské volno, ale děti prvního stupně, které budou mít zájem, tak o ně se budeme na Tovární starat od 6 do 16 hodin.”

Vysvědčení převezmou žáci na zahradě školy na Butovické v pátek 21. června.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve studénecké škole hořelo, popílek zasáhl celý interiér, děti se tu vrátí až po prázdninách

19. června 2024 11:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V Základní škola Butovická ve Studénce hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Kvůli požáru se deváťáci se školou rozloučili o týden dříve

24. června 2024 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

O týden dříve už převzali vysvědčení deváťáci ze Základní školy Butovická ve Studénce. Jejich loučení se školou uspíšil požár, který budovu vyřadil z provozu.

Havárie potrubí, která potrápila základní školu, je zažehnána

3. listopadu 2023 10:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Základní škole Františka kardinála Tomáška končí oprava havárie potrubí. Ta na zhruba dva měsíce vyřadila z provozu jedny chlapecké toalety. Situace byla o to komplikovanější, že vyvstala na konci srpna, těsně před zahájením školního roku.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody
Vydáno 21. června 2024 7:40, Studénka, Petra Dorazilová
V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Požár v budově Základní školy Butovická vypukl v noci o víkendu, v neděli ráno zkázu odhalil školník. Hořet začala pravděpodobně lednička v malé technické místnosti.

Přesnou příčinu určí expertiza hasičů. Samotný oheň, který se naštěstí nerozšířil, velkou škodu nenapáchal, ovšem celá budova je zasažena sazemi.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Přijela jsem do školy a objevila jsem tuto hrůzu, která se tu nachází, a začal kolotoč, který trvá do dneška. Byli pozváni hasiči, policie, revizoři, technici a podobně. Zjistili jsme, že škola je celá zamořena zplodinami a popílkem, v této budově se v současné době nedá učit. tento popílek a tyto zplodiny najdeme v celé budově školy, dokonce i v kuchyni mezi talíři.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Hned v neděli byla kontaktována sanační firma, která v pondělí nastoupila a zahájila práce na odstranění těch škod, které byly způsobeny požárem.”

Zlikvidovány musí být veškeré textilní předměty a nábytek, koberce, žíněnky a další učební pomůcky a také vše z papíru. Sanační firma vyčistí stěny, podlahy, okna a světla v celé budově.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Světla se budou muset demontovat, vyčistit a znovu nainstalovat a provést opětovná revize. Podlahové krytiny, máme tady parkety, vidíme, že popílek je i mezi parketami, teď se bude zjišťovat, jestli to z těch parket půjde vytáhnout nebo se budou muset rozložit a nebo vytrhat a natáhnout nová podlahová krytina.”

Práce budou pravděpodobně trvat celé prázdniny.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Sonduje se, co všechno a jak moc bylo zasaženo. Je tady ale stále cítit ten zápach a to všechno zůstane v učebnicích, v papírech, v tom vybavení, Řekl bych, že z devadesáti procent bude všechno zlikvidováno a musí se nahradit novým.”

Škola je pojištěna, odhadovaná škoda je 5 milionů korun. Děti konec školního roku používají venku a v náhradních prostorách.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Bylo to štěstí v neštěstí. Za prvé, že se nikomu nic nestalo. Za druhé jsou to dva týdny před koncem školního roku. Tento týden mají děti vycházky, výlety. Děti z přípravné třídy a prvního stupně jsou v budově na Tovární ulici. Příští týdne máme vyhlášeno ředitelské volno, ale děti prvního stupně, které budou mít zájem, tak o ně se budeme na Tovární starat od 6 do 16 hodin.”

Vysvědčení převezmou žáci na zahradě školy na Butovické v pátek 21. června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043659/skolu-na-butovicke-vyradil-z-provozu-pozar-sanacni-firma-uz--likviduje-skody