Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pohádkový okruh zámkem Nová Horka pomáhají připravit i samy děti

Studénka |  | Expres Studénky

Zámek Nová Horka otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Na jaře letošního roku se v interiéru zámku Nová Horka pohyboval filmový štáb, jednalo se o děti z mediálního kroužku Základní školy Františka kardinála Tomáška. Ve spolupráci s kastelánem natáčeli záběry pro asi šestiminutový film, který se stal součástí nového zámeckého projektu zaměřeného na děti.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My doteď máme jenom takový krátký doplňující program pro děti, když přijdou, vyplní křížovku a tak dále. A rozhodli jsme se, že bychom chtěli vymyslet celý takový pohádkový okruh prohlídkový pro děti. No a tak jsme přemýšleli a řekli jsme si, že by bylo dobré, kdyby si to děti vymyslely samy. Věděli jsme, že v místní škole mají i mediální kroužek, tak jsme se rozhodli spojit síly, udělali jsme si takovou malou schůzku, jak by to mohlo vypadat, a rozhodli jsme se, že by mohly děti natočit nějaký úvodní film. Máme tady obří obrazovku, takže by ta dětská prohlídka začala filmem, který by dětské návštěvníky uvedl do příběhu, který potom prožijí na našem zámku.”

Na projektu pracovalo 19 dětí, scénáristé, střihači, kameramani a herci, přímo na zámku natáčelo devět dětí.

Kateřina Švecová, Františka kardinála Tomáška: “Já jsem kameramanka společně s mým spolužákem. Přišlo mi to fajn naučit se zacházet s kamerou, že mi to bude užitečné do života.
Amálie Sklenáková, Františka kardinála Tomáška: “Já jsem kouzelné zjevení, hrají nápomocného při luštění různých záhad. Zajímavé je asi všechno, ale hlavně je super to prostředí natáčení, baví mě to, mám to ráda.”
Zuzana Šrámková, učitelka ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Na naší základní škole máme volitelný předmět, mediální výchova, kde s dětmi natáčíme videa, stříháme reportáže a učíme se pracovat s kamerou, sestřihem i s hereckým výkony. A to je vyloženě praxe. Děti zužitkují všechno, co se naučily v té mediální výchově. Nejdříve jsme to přijali s velkým nadšením, potom přišly rozpaky, protože jsme si s tím nevěděli rady, ale jak už se začal psát scénář a herci do toho začali vkládat i své nápady, tak už to začalo být zábavné, docela legrační a hodně motivující pro děti."

K samotným pohádkovým prohlídkám zatím jen prozradíme, že je provází několik postav skřítků, kteří odkazují i na historii zámecké budovy.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My už léta zjišťujeme, že na našem zámku žijí skřítci. Ještě je skoro nikdo neviděl, ale nacházíme různé stopy, ale nechtějí se nechat spatřit. A vypadá to, že dětmi by se mohli nechat spatřit a jdeme tedy po jejich stopách.”

Nové zážitkové dětské prohlídky mají v plánu na zámku Nová Horka spustit počátkem července.

Nahlásit chybu


K tématu

Film pro pohádkový okruh zámkem Nová Horka natočili školáci

3. července 2024 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Zámek Nová Horka u Studénky otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Tábor na Sjednocení byl pro děti relaxací s vodními hrátkami na zahradě

15. července 2023 15:01 | Studénka | Petra Dorazilová

Příměstské tábory ve Studénce pořádají také zdejší základní školy. Například ta na ulici Sjednocení nabídla dětem Relaxační týden zábavy, her a výletů hned zkraje července.

Děti si na táboře školy Butovická vyzkoušely i život indiánů

17. července 2023 6:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Týden prázdnin mohly ve škole strávit i děti na Butovické, také tato základní škola připravila příměstský tábor. My jsme na něj zavítali, když vyhlásil indiánský den.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Oblíbené prázdninové čtvrtky v knihovně zahájila olympiáda

Knihovna zve do svých prostor i o prázdninách, a to nejen čtenáře. Připravila “prázdninové čtvrtky”, které vyplní dopolední čas dětem. První setkání bylo tématicky věnováno olympiádě v Paříži.

BEZ KOMENTÁŘE: Osobnosti města Studénka

Včera 7:08 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Ve Studénce se oceňovaly osobnosti města.

Hledačka zavede hráče za zámeckým pokladem, a také na zajímavá místa Studénky

12. července 2024 12:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

Nově vzniklý novojičínský spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Kuchyně na Dlouhé se mění v moderní pracoviště, jeho provoz bude úspornější

12. července 2024 6:39 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Druhým měsícem pokračuje rekonstrukce kuchyně a jídelny v základní škole Dlouhá. Kuchyně bude vybavena moderními spotřebiči, což povede k úspoře elektrické energie. Proto město na tento projekt získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí.

Peklo v Dělnickém domě už není pod vodou, může znovu ožít

11. července 2024 19:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory Dělnického domu. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Pohádkový okruh zámkem Nová Horka pomáhají připravit i samy děti
Vydáno 5. července 2024 16:01, Studénka, Petra Dorazilová
Zámek Nová Horka otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Na jaře letošního roku se v interiéru zámku Nová Horka pohyboval filmový štáb, jednalo se o děti z mediálního kroužku Základní školy Františka kardinála Tomáška. Ve spolupráci s kastelánem natáčeli záběry pro asi šestiminutový film, který se stal součástí nového zámeckého projektu zaměřeného na děti.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My doteď máme jenom takový krátký doplňující program pro děti, když přijdou, vyplní křížovku a tak dále. A rozhodli jsme se, že bychom chtěli vymyslet celý takový pohádkový okruh prohlídkový pro děti. No a tak jsme přemýšleli a řekli jsme si, že by bylo dobré, kdyby si to děti vymyslely samy. Věděli jsme, že v místní škole mají i mediální kroužek, tak jsme se rozhodli spojit síly, udělali jsme si takovou malou schůzku, jak by to mohlo vypadat, a rozhodli jsme se, že by mohly děti natočit nějaký úvodní film. Máme tady obří obrazovku, takže by ta dětská prohlídka začala filmem, který by dětské návštěvníky uvedl do příběhu, který potom prožijí na našem zámku.”

Na projektu pracovalo 19 dětí, scénáristé, střihači, kameramani a herci, přímo na zámku natáčelo devět dětí.

Kateřina Švecová, Františka kardinála Tomáška: “Já jsem kameramanka společně s mým spolužákem. Přišlo mi to fajn naučit se zacházet s kamerou, že mi to bude užitečné do života.
Amálie Sklenáková, Františka kardinála Tomáška: “Já jsem kouzelné zjevení, hrají nápomocného při luštění různých záhad. Zajímavé je asi všechno, ale hlavně je super to prostředí natáčení, baví mě to, mám to ráda.”
Zuzana Šrámková, učitelka ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Na naší základní škole máme volitelný předmět, mediální výchova, kde s dětmi natáčíme videa, stříháme reportáže a učíme se pracovat s kamerou, sestřihem i s hereckým výkony. A to je vyloženě praxe. Děti zužitkují všechno, co se naučily v té mediální výchově. Nejdříve jsme to přijali s velkým nadšením, potom přišly rozpaky, protože jsme si s tím nevěděli rady, ale jak už se začal psát scénář a herci do toho začali vkládat i své nápady, tak už to začalo být zábavné, docela legrační a hodně motivující pro děti."

K samotným pohádkovým prohlídkám zatím jen prozradíme, že je provází několik postav skřítků, kteří odkazují i na historii zámecké budovy.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My už léta zjišťujeme, že na našem zámku žijí skřítci. Ještě je skoro nikdo neviděl, ale nacházíme různé stopy, ale nechtějí se nechat spatřit. A vypadá to, že dětmi by se mohli nechat spatřit a jdeme tedy po jejich stopách.”

Nové zážitkové dětské prohlídky mají v plánu na zámku Nová Horka spustit počátkem července.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043874/pohadkovy-okruh-zamkem-nova-horka-pomahaji-pripravit-i-samy-deti