Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Alena Vítková včelaření podřizuje celý rok

  • Opava,

Alena Vítková má na ženu možná trochu neobvyklého koníčka. Už víc jak dvacet let včelaří a také sama předává rady svým méně zkušeným kolegům. To proto, že si dobře pamatuje, jak v začátcích složitě hledala informace. Včelám se podřizuje většinu roku. Jen v zimě, když včely spí, má trochu volněji.

Většina lidí se ke včelaření dostane tak, že úly i se včelstvy jednoduše zdědí. Alena Vítková si našla cestu ke včelám ale úplně sama. A do včelaření se pustila dá se říci po hlavě před více než dvaceti lety.

„Já jsem si svá první včelstva koupila, protože jsem tady začala chalupařit a zušlechťovat zahradu a měla jsem pocit, že je těch včel tady málo,“ vzpomíná Alena Vítková.

Získávat informace bylo před více než dvaceti lety, v době bez internetu, mnohem složitější než dnes. Existoval sice odborný časopis i literatura, ovšem tato cesta byla zdlouhavá. Aleně Vítkové ale pomohli mnohdy zkušenější kolegové.

„Včelařská sezona je strašně krátká. A každá chyba se dá nejdříve napravit až další sezonu,"konstatuje Vítková.

A tak se Alena Vítková stala také sama učitelkou včelařství, aby mohla své rozsáhlé, praxí nabyté zkušenosti, předávat dál.

Vítková je spoluzakladatelkou Včelařského spolku Moravy a Slezka, který usiluje o dostupnější vzdělávání včelařů. V posledních letech se také zaměřila na chov matek, kterých ročně vyprodukuje až stovku. Stará se o 50 včelstev a prakticky jim podřizuje svůj život. Přestože se mezi včelami pohybuje velmi často, zůstává stále obezřetná. Včelích bodnutí už dostala nepočítaně. Ale vždycky prý jen kvůli své neopatrnosti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy