Reklama

Alena Vítková včelaření podřizuje celý rok

  • 5. října 2016,
  • 19:44,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Alena Vítková má na ženu možná trochu neobvyklého koníčka. Už víc jak dvacet let včelaří a také sama předává rady svým méně zkušeným kolegům. To proto, že si dobře pamatuje, jak v začátcích složitě hledala informace. Včelám se podřizuje většinu roku. Jen v zimě, když včely spí, má trochu volněji.

Reklama

Většina lidí se ke včelaření dostane tak, že úly i se včelstvy jednoduše zdědí. Alena Vítková si našla cestu ke včelám ale úplně sama. A do včelaření se pustila dá se říci po hlavě před více než dvaceti lety.

„Já jsem si svá první včelstva koupila, protože jsem tady začala chalupařit a zušlechťovat zahradu a měla jsem pocit, že je těch včel tady málo,“ vzpomíná Alena Vítková.

Získávat informace bylo před více než dvaceti lety, v době bez internetu, mnohem složitější než dnes. Existoval sice odborný časopis i literatura, ovšem tato cesta byla zdlouhavá. Aleně Vítkové ale pomohli mnohdy zkušenější kolegové.

„Včelařská sezona je strašně krátká. A každá chyba se dá nejdříve napravit až další sezonu,"konstatuje Vítková.

A tak se Alena Vítková stala také sama učitelkou včelařství, aby mohla své rozsáhlé, praxí nabyté zkušenosti, předávat dál.

Vítková je spoluzakladatelkou Včelařského spolku Moravy a Slezka, který usiluje o dostupnější vzdělávání včelařů. V posledních letech se také zaměřila na chov matek, kterých ročně vyprodukuje až stovku. Stará se o 50 včelstev a prakticky jim podřizuje svůj život. Přestože se mezi včelami pohybuje velmi často, zůstává stále obezřetná. Včelích bodnutí už dostala nepočítaně. Ale vždycky prý jen kvůli své neopatrnosti.
Hamlet a pražské Švandovo divadlo

26.01. 19:00 - 23.01. 10:00
Opava, Slezské divadlo, Opava

JFO, pianista Lukáš Vondráček a Čajkovského Patetická

10.04. 19:00 - 23.01. 10:00
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 23.01. 10:00
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Jiří Bialas
Opava
od 30 000 Kč

Detail

SLAVÍK - Technické plasty s.r.o.
Opava
od 22 000 Kč do 36 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu