Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Handicapované děti řešily krizové situace

  • Opava,

Záchranáři vysvětlovali handicapovaným dětem, co mají dělat během krizových situací. A to nejen při přírodních katastrofách, požárech či dopravních nehodách. Radili jim také, jak se zorientovat, když se ztratí, co dělat když si zabouchnou dveře nebo jak se chovat venku.

Děti s nejrůznějším psychickým i fyzickým postižením se sešly v prostorách opavské loděnice spolu se záchranáři,aby se dozvěděly co dělat v případě nenadálé situace.Setkaly se tady s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému- s hasiči, policisty, strážníky, zdravotníky i vojáky a procvičili si třeba základy zdravovědy, bezpečnosti na silnici nebo co dělat v případě požáru.

„Na většině těch stanovišť jsou jak kantoři, tak i profesionální záchranáři, kteří jsou na to školeni a ví, jak s dětmi pracovat."  sdělil  hlavní organizátor akce Dalibor Zeman, kapitán Přístavu vodních skautů Poseidon Opava.

Děti si také mohly prohlédnout techniku, kterou záchranáři používají. Nahlédnout mohly do hasičského i policejního vozu, přistavena byla  sanitka. Potěžkat si mohly desetikilový záchrannářský batoh, který zdravotníci s sebou nosí.

Nejatraktivnější byla ovšem krátká plavba na loďkách, kterou si mohly vyzkoušet i děti na vozíčku, aby věděly, jak probíhá evakuace při povodni, a jak se v lodi chovat.

„Děti by měly nastupovat po jednom, aby nevypadli z lodi.Měli by umět držet pádla a mít vesty dobře zapnuté.“ radila Adéla Montagová, jedna z členek vodních skautů.

Záchranáři mluvili nejen o mimořádných situacích, které mohou nastat, ale také o těch, které vycházejí z běžného života: jako jsou zabouchnuté klíče, zavolání záchranky nebo také radili, jak se bezpečně chovat venku.

„Upozorňujeme na to, jak by se měly chovat venku, na sídlišti, když jsou sami, aby nevěřili cizím lidem.“ říká René Černohorský z PČR Opava.

Na jednotlivých stanovištích v opavské loděnici se během dopoledne vystřídalo na 120 dětí ze základních a mateřských škol.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy