Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum sbírá staré oděvy

  • Opava,

Víc jak 200 oděvů a doplňků se podařilo nashromáždit Slezském zemskému muzeu díky občanům, kteří se rozhodli je věnovat či zapůjčit na plánovanou výstavu.  Ta se chystá na příští rok a  bude mapovat historii vzniku Československé republiky.

Slezské zemské muzeum vyhlásilo sbírku oděvů na jaře. Během čtyř měsíců sem lidé nanosili desítky pozoruhodných modelů i doplňků, z nichž nejstarší odkazují 20. léta minulého století, nejnovější pak pamatují 80. léta. Restaurátorka Martina Polomíková, která jednotlivé kusy přebírala a spravovala, však s nimi neměla moc práce: na drtivé většině oblečení nebyl zub času vůbec patrný.

„Ty prvorepublikové oděvy jsou ve velmi vynikajícím stavu. To je důsledek toho, že to byly velmi kvalitní materiály.“  konstatovala restaurátorka Martina Polomíková.

Důkazem toho je třeba tento gepardí kožich, ve kterém by bylo možné vyrazit rovnou na ulici. Nebo tento pánský kabát. Boty z pravé kůže by byly bezesporu šik i dnes. Desítky let stará bižuterie by se také k lecčemu hodila O tom, že mnohé historické modely jejich majitelé stále nosí, není pochyb. Zatímco některé šaty lidé muzeu darovali, jiné chtějí vrátit zpět, protože je  stále ještě nosí.

Některé modely budete moci vidět na výstavě s názvem „Móda osmiček“, kterou Slezské zemské muzeum chystá na příští rok u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Mapovat bude módní trendy až do roku 1988.

„Už nám to na výstavu víceméně stačí. Ale budeme rádi, když nám lidé ještě něco donesou. Zakládá se totiž nová podsbírka, takže nemusí mít strach, že věci budou vyhozeny, budou uloženy pro další generace."  konstatovala Polomíková.

Pokud provětráte půdu i skříně a nějaké zajímavé kusy ještě najdete, můžete je do Slezského zemského muzea přinést až do konce října. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy