Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři plnili úkoly a získali osobní alarm

  • Opava,

Jak poskytnout první pomoc, co dělat v případě požáru, jak se pobybovat v silničním provozu a mnoho dalších užitečných rad se dozvěděli senioři, kteří přišli na opavské Horní náměstí. V rámci Dne seniorů zde plnili nejrůznější úkoly a mohli získat osobní alarm.

Den seniorů pořádal opavský magistrát ve spolupráci s policisty, strážníky, hasiči i zdravotníky podruhé. Během dopoledne se mohli důchodci dozvědět mnoho užiečných rad, které se týkaly bezpečnosti starších lidí. Postupně prošli sedm stanovišť, kde plnili různé úkoly. 

„Každý senior, který projde všechna stanoviště, obdrží razítko do kartičky.A když ji odevzdá, dostane dárek v podobě osobního alarmu. vysvětlila princip  akce organizátorka akce  Dagmar Polášková z opavského magistrátu.

Nejvíce lidí obklopilo stánek zdravotníků.Učili se tady, jak poskytnout první pomoc a na figuríně si mohli vyzkoušet také oživování. Dozvěděli se, že nemají zraněným lidem či lidem v bezvědomí poskytovat pomoc bezhlavě.

"Upozorňujeme, že důležité je zachovat bezpečí pro sebe. Dobré také je, použít gumové rukavice a dávat pozor, abychom se sami nezranili." zdůraznila Leona Střižíková z Českého červený kříž Opava

U stánku Policie České republiky měli lidé  jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku kriminalistické práce.

„Máme tady kufřík, který obsahuje nástroje k zajištění daktyloskopických stop. Je to štětec, prášek. Dále je to kufřík k zajištění biologických stop.“ popsal kriminalistický technik PČR OpavaLibor Gratza.

Zájemci zde mohli sledovat kriminalisty při práci. Zájemcům předvedli snímání otisků prstů na místě činu. Jak je patrné, tato práce vyžaduje velkou trpělivost.

Hasiči zase varovali před zbytečným vznikem požáru.

"Nejčastější příčinou požárů u seniorů je neopatrnost při manipulaci se svíčkami nebo s jakýmkoliv otevřeným ohněm.ů zdůraznila mluvčí opavských hasičů Petra Magerová.

U dalšího stánku se lidé mohli dozvědět užitečné informace o sociálních službách, které jsou zaměřeny právě na seniory:„Dotazník nám dává přehled o sociálních službách, které město Opava poskytuje,“ říká Dalibor Lukáš, z odb.sociálních věcí opavského magistrátu.

Na náměstí pak byla vystavena zásahová technika hasičů a policie. Zájemci si ji zde mohli prohlédnout.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy