Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černá skládka je i odpad u popelnic

  • Opava,

Černé skládky - to je nekonečný příběh… zatímco jednu skládku pracovníci technických služeb uklidí, vznikne kousek dál další. Během roku jich objeví v Opavě stovky.Nejčastěji přímo u popelnic..

Roztrhaný kufr, stará lednička nebo plastové lahve, které se už nevešly do kontejneru… i takto vypadá černá skládka, přestože to spousta lidí vůbec netuší. Veškerý odpad patří do sběrných nádob, kterých je v Opavě na 10 000. A nebo do sběrného dvora, pokud je odpad velký či nebezpečný. Jenže mnozí lidé tento fakt prostě nerespektují.

„Musíme tento odpad uklízet. K černé skládce musí jet další vozidlo a likvidace těch černých skládek je finančně náročnější.“ přiblížil nám Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

Pracovníci technických služeb odstraňují odpad kolem kontejnerových stání denně. Úklid je stál letos už 200 000 korun. A to je zase o něco více než vloni. Každý řidič multikáry, která odpad tvořící černou skládku sváží, přesně ví, u kterých kontejnerových stání budou mít nejvíce práce. V Opavě to jsou ulice Rolnická, Anenská, Mostní nebo Liptovská. Proto také povolali na pomoc strážníky.

„Strážníci to kontrolují při vlastí kontrolní činnosti, ale i na oznámení občanů: Velou mírou nám k tomu pomáhají kamery. Nejen ty stabilní, ale i ty mobilní, které máme.“

popsala nám Petra Stonišová, mluvčí PČR Opava

Zatímco ve městě leccos zmůže technika, v přírodě je to horší. Lidé neváhají odvézt staré pneumatiky nebo nábytek za město. Přitom stejnou cestu by zřejmě vážili do sběrného dvora, kde by tento odpad mohli občané Opavy zdarma uložit.

Osoba, která založí skládku nebo odloží odpad mimo místa k tomu ručená může dostat pokutu až 50 000 korun

Lidé by měli pamatovat také na to, že odpad ze zahrádek do kontejnerů pro směsný odpad nepatří. Suché listí, větve, trávu nebo plevel budou moci až do 20. listopadu odložit do speciálních velkoobjemových kontejnerů. Rozpis jejich umístění je na webových stránkách opavských technických služeb.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy