Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černá skládka je i odpad u popelnic

Opava |

Černé skládky - to je nekonečný příběh… zatímco jednu skládku pracovníci technických služeb uklidí, vznikne kousek dál další. Během roku jich objeví v Opavě stovky.Nejčastěji přímo u popelnic..

Roztrhaný kufr, stará lednička nebo plastové lahve, které se už nevešly do kontejneru… i takto vypadá černá skládka, přestože to spousta lidí vůbec netuší. Veškerý odpad patří do sběrných nádob, kterých je v Opavě na 10 000. A nebo do sběrného dvora, pokud je odpad velký či nebezpečný. Jenže mnozí lidé tento fakt prostě nerespektují.

„Musíme tento odpad uklízet. K černé skládce musí jet další vozidlo a likvidace těch černých skládek je finančně náročnější.“ přiblížil nám Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

Pracovníci technických služeb odstraňují odpad kolem kontejnerových stání denně. Úklid je stál letos už 200 000 korun. A to je zase o něco více než vloni. Každý řidič multikáry, která odpad tvořící černou skládku sváží, přesně ví, u kterých kontejnerových stání budou mít nejvíce práce. V Opavě to jsou ulice Rolnická, Anenská, Mostní nebo Liptovská. Proto také povolali na pomoc strážníky.

„Strážníci to kontrolují při vlastí kontrolní činnosti, ale i na oznámení občanů: Velou mírou nám k tomu pomáhají kamery. Nejen ty stabilní, ale i ty mobilní, které máme.“

popsala nám Petra Stonišová, mluvčí PČR Opava

Zatímco ve městě leccos zmůže technika, v přírodě je to horší. Lidé neváhají odvézt staré pneumatiky nebo nábytek za město. Přitom stejnou cestu by zřejmě vážili do sběrného dvora, kde by tento odpad mohli občané Opavy zdarma uložit.

Osoba, která založí skládku nebo odloží odpad mimo místa k tomu ručená může dostat pokutu až 50 000 korun

Lidé by měli pamatovat také na to, že odpad ze zahrádek do kontejnerů pro směsný odpad nepatří. Suché listí, větve, trávu nebo plevel budou moci až do 20. listopadu odložit do speciálních velkoobjemových kontejnerů. Rozpis jejich umístění je na webových stránkách opavských technických služeb.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava likviduje obří černou skládku v Zárubecké ulici

25. dubna 2023 11:18 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Obrovská černá skládka, která vznikala pravděpodobně několik let. Taková byla situace na okraji Zárubecké ulice v Ostravě. Nyní obvod přistoupil na její likvidaci. Vyžádala si poměrně náročné nasazení a také těžkou techniku. Úklid takových skládek může obvod vyjít až na statisíce korun, původce je přitom téměř nemožné dohledat.

Policisté udělili na tuning srazu ve Frýdku-Místku 86 pokut za 128 tisíc

10. března 2024 10:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V sobotu večer se do Frýdku-Místku sjelo velké množství aut s tuningovou úpravou. Na tento sraz se zaměřili také policisté. Ti udělili 86 pokut za 128 tisíc korun. U dvanácti aut dokonce omezili technickou způsobilost.

Celníci v Moravskoslezském kraji řeší nezaplacené pokuty, dlužníkům z aut sundávají značky

5. září 2023 8:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Řidiči v Moravskoslezském kraji se přesvědčují o tom, že vyhýbání se neplacení pokut nemá dlouhého trvání. Od začátku roku totiž celníci v rámci běžných kontrol vybrali na nezaplacených pokutách za dopravní delikty částku přesahující 1,5 milionu korun. Přímo při kontrole už 15 řidičům sundali z aut registrační značky.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Černá skládka je i odpad u popelnic
Vydáno 31. října 2017 14:19, Opava, Katka Geryková
Černé skládky - to je nekonečný příběh… zatímco jednu skládku pracovníci technických služeb uklidí, vznikne kousek dál další. Během roku jich objeví v Opavě stovky.Nejčastěji přímo u popelnic..

Roztrhaný kufr, stará lednička nebo plastové lahve, které se už nevešly do kontejneru… i takto vypadá černá skládka, přestože to spousta lidí vůbec netuší. Veškerý odpad patří do sběrných nádob, kterých je v Opavě na 10 000. A nebo do sběrného dvora, pokud je odpad velký či nebezpečný. Jenže mnozí lidé tento fakt prostě nerespektují.

„Musíme tento odpad uklízet. K černé skládce musí jet další vozidlo a likvidace těch černých skládek je finančně náročnější.“ přiblížil nám Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

Pracovníci technických služeb odstraňují odpad kolem kontejnerových stání denně. Úklid je stál letos už 200 000 korun. A to je zase o něco více než vloni. Každý řidič multikáry, která odpad tvořící černou skládku sváží, přesně ví, u kterých kontejnerových stání budou mít nejvíce práce. V Opavě to jsou ulice Rolnická, Anenská, Mostní nebo Liptovská. Proto také povolali na pomoc strážníky.

„Strážníci to kontrolují při vlastí kontrolní činnosti, ale i na oznámení občanů: Velou mírou nám k tomu pomáhají kamery. Nejen ty stabilní, ale i ty mobilní, které máme.“

popsala nám Petra Stonišová, mluvčí PČR Opava

Zatímco ve městě leccos zmůže technika, v přírodě je to horší. Lidé neváhají odvézt staré pneumatiky nebo nábytek za město. Přitom stejnou cestu by zřejmě vážili do sběrného dvora, kde by tento odpad mohli občané Opavy zdarma uložit.

Osoba, která založí skládku nebo odloží odpad mimo místa k tomu ručená může dostat pokutu až 50 000 korun

Lidé by měli pamatovat také na to, že odpad ze zahrádek do kontejnerů pro směsný odpad nepatří. Suché listí, větve, trávu nebo plevel budou moci až do 20. listopadu odložit do speciálních velkoobjemových kontejnerů. Rozpis jejich umístění je na webových stránkách opavských technických služeb.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000010455/cerna-skladka-je-i-odpad-u-popelnic