Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Další břehy o židovské kultuře

  • Opava,

V Opavě byl zahájen 22. ročník multižánrového festivalu Další břehy, který se nese ve znamení židovské kultury. Organizátoři chtějí představit zvyky, tradice, historii nebo i současnost tohoto národa. Po celý duben jsou připraveny výstavy, filmové projekce, přednášky, koncerty nebo i ochutnávka židovské kuchyně.

Vstup do Kostela sv. Václava, kde festival začínal, hlídal hliněný golem, kterého podle pověsti vytvořil židovský rabín Löw.Stejně jako před více jak čtyřmi sty lety mu život vdechl šém. Ožil nejen golem, ale také další ročník festivalu Další břehy, tentokrát na téma „5000 let tajemství a zázraků židovské kultury“.

„Téma, které zajímá mnoho lidí, je do jisté míry tajmné, které je do jisté míry zázračné,“ objasňuje dlouholetý dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Festival otevíraly výstavy fotografií ze současného Izraele. Některé dávají nahlédnout také do soukromí židovské komunity s jejími svátky a obřady. Obrázky ze života před sto lety přináší kolekce historických fotografií z Haliče.

Výstava s názvem „Na útěku“ zase mapuje osudy rodiny podnikatele židovského původu Davida Weinsteina, který nechal v Opavě postavit slavný obchodní dům. S dojetím si jako jedna z prvních výstavu prošla jeho příbuzná Dorit Karelitz, která žije v Izraeli: „Tady jsme neměli po skončení války žádné informace o rodině. Protože, bohužel, nikdo, kdo by nám je mohl poskytnout, nepřežil,“

Třešničkou na dortu letošního zahájení festivalu bylo ztvárnění úryvků z deníku německé dívky židovského původu Anne Frankové. Její myšlenky přenesli žáci opavské Základní umělecké školy netradičně do písku.

Festival Další břehy potrvá v Opavě až do konce měsíce dubna.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Lukáš Rinka - Gyros Kravaře
Kravaře
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

PODLAHY A STAVBY KOTZIAN s.r.o. - pracoviště
Opava
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 150 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků