Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jaro v arboretu: magnolie, pěnišníky nebo zlatice

  • Opava,

Teď vás pozveme na jarní procházku do Arboreta Nový Dvůr na Opavsku. Přestože sem jaro vstupovalo s ostychem, teď rozzářilo keře i stromy pestrými barvami. Pojďte si vychutnat nejen krásnou podívanou, ale také poklidnou atmosféru zdejšího parku.

Stáhnout video

Letošní jaro vstupovalo do Arboreta Nový Dvůr pomalu a rozpačitě. Marně vyhlíželi zdejší zahradníci první květy, které na mě často vykukují ještě z pod sněhové pokrývky. Tentokrát si dávaly rostliny opravdu na čas.

„Stojíme u pěnišníku špičatolistého.který patří mezi nejčastnější rododenndrony,které kvetou na konci února, začátku března,” popisuje fialovou nádheru kurátorka parku Kamila Mücková.

Právě zdejší rododendrony jsou chloubou zdejšího arboreta. Většina z nich kvete ale až později na jaře, letos to bude nejspíš na přelomu dubna a května. Úvodní asi měsíční zpoždění se teď snaží příroda rychle dohnat.

„Kvetou nám momentálně rostliny, které by v tuto dobu odkvétaly. Za námi vidíme magnolii, která se potkala současně s pěnišníkem špičatolistým. To nebývá tak často, protože v té době už pěnišníky odkvétají,“ konstatuje Mücková.Tady vidíte slivoniň sargentovou, která se řadí mezi sakury.Drobné růžové kvítky uvidíte už z dálky. Jistě nepřehlédnete ani zlatici neboli jak říkáme nesprávně zlatý déšť. Nejen vidět, ale také cítit můžete abeliovník, jehož květy voní po hořkých mandlích. Za povšimnutí stojí také nenápadný, zato neobvyklý lískovníček čínský, který nakvétá v tomto období hroznovými květy.

Pokud sklopíte hlavu, uvidíte petrklíče, tulipány, ladoňky nebo koniklec.Pod nohama vám budou šustit koberce z vřesu. No a když už budete unavení, park má přece jen 23 ha, tak se můžete kochat pohledem na nově vysazené alpinum. A pak spočinout v dřevěné chatě na vrcholu skály, kterou si nechal kdysi postavit zakladatel arboreta Quido Riedl.

Procházku mezi rozkvetlými dřevinami si můžete dopřát také 21. a 22. dubna – během tradiční akce s názvem Jaro v arboretu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy