Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Poslední promítání v Kině Mír před rekonstrukcí

  • Opava,

Opavské Kino Mír má za sebou poslední promítání, tedy pro následující čtyři měsíce, kdy bude probíhat jeho rekonstrukce. Diváci se dočkají komfortnějšího sezení v sále, malé kavárny i upraveného foeyr. Kino je totiž ve velmi špatném stavu. Je v provozu od r. 1965 a od té doby neprošlo zásadními opravami.

Nejen kvůli filmu, ale také kvůli nostalgii a vzpomínkám zamířily víc jak dvě stovky diváků do Kina Mír, které promítalo naposledy před plánovanou reknostrukcí. Lidé si přišli prohlédnout interiér, který odkazuje na 60. léta 20. století a tzv. bruselský styl. Ten se ale  změní.

"Úplně největší změna bude pro návštěvníky při vstupu do foyer. Tam bude ta největší změna. Jakmile ale vejde do kinosálu, bude to zase to důvěrné prostředí, které zná," popisuje architektka

Zuzana Stanjurová Mateiciucová.

Autorka projektu se snažila zachovat některé odkazy na dobu minulou. Třeba v kinosále zůstane pověstné „hvězdné nebe“, připomínkou šedesátých let minulého století budou třeba také světla nebo křesílka, na které investor stavby, magistrát, vypsal mezi lidmi sbírku. Zásadní úravou také projdou hygienická zařízení, elektrorozvody či vzduchotechnika. Na diváky budou  také čekat komfortnější sedadla. 

„ K opravám jsme vybrali jsme dobu prázdnin proto,že Kino Mír obvykle v tomto čase nepromítá, " říká  Jana Foltysová z  Magistrátu města Opavy.

Lidé si mohli projít kino od sálu až po promítací kabinu.  Tady už pět desetiletí kraluje Eva Římanová. Filmy promítá už pět desetiletí. Teď používá digitální techniku, ale založit umí i klasický filmový pás. Promítačka pro 35 mm film tady i po rekonstrukci zůstane.

Na památku na poslední představení v původním kině si mohli zájemci odnést domů jako suvenýr třeba jedno z 565 sedadel. 

 „Bude to pěkná památka. Sedadlo si pěkně opravím, vybrousím nalakuju…. a budu vzpomínat na své mládí," usmívá se Jakub Frank.

Oprava kina bude stát asi 25 milionů korun a skončit by měla v rekordním čase čtyř měsíců. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyBOHEMIA MARTEN CORPORATION a.s. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 110 Kč/hod.

Detail

EKO - HUM, spol. s r. o., pracoviště Březová
Březová
od 23 500 Kč/měsíc

Detail