Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Filmy pomohou studentům pochopit poezii

  • Opava,

Do zajímavého projektu se pustili studenti audiovizuální tvorby ze Slezské univerzity. Vybrali si 13 básní českých autorů, které převedli do krátkých filmových příběhů. Chtějí tak studentům pomoci na hodinách literatury pochopit poezii, která se jim zdá mnohdy nesrozumitelná. Ano, poezie je krásná a teď už víte, že není složité jí porozumět.

Studenti mají k poezii zvláštní vztah. Málokdo ji rád čte, někdo jí nerozumí nebo neví, jak si jednotlivé verše vyložit. Ovšem někdy i milovníci poezie tápou, jak básníkovým slovům porozumět. Nicméně v čítankách se s ní musí vypořádat.

Jenže co dělat v případě, že slova nebudí ve studentech vůbec žádné představy? Právě tady může pomoci film. Studenti audiovizuální tvorby Slezské univerzity si vybrali 13 básní českých autorů z 20. a 21. století a každý po svém se snažil převést verše do obrazů. Výběr literárních velikánů byl v podstatě nahodilý. A tak došlo v jednom snímku také na verše Jakuba Chrobáka, pedagoga Slezské univerzity a spoluarutora projektu.

„Studenti si to vymohli protože se jim zdálo zajímavé, vzít do hry autorskou intenci – tedy to, co autor měl na mysli, když tu báseň tvořil,“ vysvětluje své angažmá v projetku básník a pedagog Jakub Chrobák. 

Studenti zachytili filmovýma očima také třeba poezii Bondyho, Ortena, Hrušky, Reynka či Seiferta.

„Jedná se o krátké filmy, které se snaží konkrétní báseň uchopit, interpretovat. Vypořádat se s jazykovými metaforami,“ vysvětluje Monika Horsáková, ved. odd. audiovizuální tvorby Slezské univerzity, která se na projektu Moderní poezie do škol podílela.

O DVD s 13 filmově ztvárněnými básněmi českých autorů si mohou učitelé u vydavatele, tedy Slezské univerzity, zažádat. Ještě s výukovými texty je zdarma k dispozici. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy