Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

50 let krytých městských lázní v Opavě

  • Opava,

Už 50 let slouží plavcům opavský krytý bazén. Jeho provoz, historii a také architekturu přiblížila zájemcům výstava i exkurse. Toto sportoviště je už dlouho ve špatném technickém stavu, a tak se chystá výstavba nového bazénu.

Velkou slávu zažila Opava v květnu roku 1968. Milovníci vody mohli poprvé okusit plavání v Městských lázních. Budova postavená v období doznívání tzv. bruselského stylu zaujala květinovou výsadbou přímo ve vstupní hale, velkorysým schodištěm a dalšími prvky.

„Velmi zajímavý je strop, který musel být ve své době drahý, určitě šel udělat levněji. Je z falcovaných plechů. Je prolamovaný, jako by tam byly krystaly, poukazuje na jednu ze zajímavostí náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek, který připravil průřez historií Městských lázní.

V budově měly své místo také masáže, parafínové zábaly či skotské střiky. Proto dodnes mluvíme o Městských lázních.

U příležitosti jejich letošního 50.výročí se mohli zájemci podívat také do zázemí. Prošli si bývalou kotelnu, mohli vidět vzduchotechniku či úpravnu vody.

Historii připomíná i malá výstava. Prohlédnout si ji přišli také bývalí zaměstnanci. Byl mezi nimi i pan Alois Chovanec – první zdejší údržbář: „Potrubář nebo vodař tady žádný nebyl. Tak jsem dělal zámečníka, vodaře, elektrikáře… prostě co bylo potřeba.“

Špatná bazénová vana, netěsnící okna, nevyhovující elektroinstalace- to jsou důvody, proč vedení města uvažuje o výstavbě nového krytého bazénu.Současná budova ale zůstane zachována.

„My uvažujeme o jejím znovu využití pro sportovní účely.O budovu nepřijdeme. Bude dál součástí architektury Opavy,“ tvrdí Halátek.

Nový krytý bazén za 380 mil korun bude stát v Městských sadech. V létě bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy