Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Cyklisté soutěžili o postup do krajské soutěže

  • Opava,

O postup do krajského kola Dopravní soutěže bojovali cylisté z Opavska. Zvládnout museli nejen jízdu na kole, ale také dopravní předpisy nebo zdravovědu. V mladší kategorii byli nejlepší školáci z Malých Hoštic. Mezi staršími žáky zvítězil tým z opavské Základní školy Boženy Němcové.

Soutěž družstev začínala na dopravním hřišti v Malých Hošticích. Tady cyklisté museli během několika minut projet spletí silnic a křižovatek. Samozřejmě podle dopravních předpisů. Nad správnou jízdou dohlíželi policisté. Každý omyl znamenal trestný bod. V čem děti při jízdě na kole nejčastěji chybovaly?

„ Děti nejčastěji chybují především ve způsobu jízdy. Důležité je, aby děti dávaly znamení o změně směru jízdy a aby se dívaly dozadu, co se za nimi zrovna děje, “ upozorňuje jeden z dohížejících policistů Vlastimil Černín.

Své praktické zanalosti musely děti prokázat i teoreticky – v písemném testu z pravidel silničního provozu.

"V letošním roce jsme nově do městského i okresního kola zařadili novu disciplínu, která se jmenuje práce s mapou," doplňuje Petra Wittek Stonišová, mluvčí Městské policie Opava.

Děti musely v mapě najít bezpečnou cestu na kole do školy a zpět. Největší respekt budila ale v soutěžících jízda zručnosti.

„Formou hry se jim snažíme vytvořit prostředí tak, aby dokázali kolo ovládat jednou rukou. Protože tu druhou potřebují mít volnou, aby mohli dávat znamení o změně směru jízdy,“ popisuje tuto obávanu disciplínu  koordinátor BESIP Pavel Rakus.

Jednotlivé týmy musely prokázat také své znalosti ze zravovědya a zvládnout poskytnutí první pomoci při nehodě cyklisty.

„Zdravověda byla nejtěžší. Když jsem viděl, jak je ten kluk celý od krve, a jak na něm leží to kole, tak jsem to nezvládnul,“ svěřil se jeden ze soutěžících, když dokončil ošetření velmi realisticky namaskovaného figuranta.

Nejlépe si nakonec v kategorii od 10 do 12 let vedli žáci ZŠ v Malých Hošticích. Ve starší kategorii do 16 let patřilo prvenství opavské ZŠ Boženy Němcové. Obě družstva postupují do krajského kola. A pokud se jim bude dařit, mají šanci podívat se až na Mistrovství Evropy které se letos uskuteční v Maďarsku.

Nahlásit chybu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail