Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Jaro v arboretu: magnolie, pěnišníky nebo zlatice

  • Opava,

Teď vás pozveme na jarní procházku do Arboreta Nový Dvůr, které spravuje Slezské zemské muzeum. Přestože sem jaro vstupovalo s ostychem, teď rozzářilo keře i stromy pestrými barvami. Pojďte si vychutnat nejen krásnou podívanou, ale také poklidnou atmosféru zdejšího parku.

Letošní jaro vstupovalo do Arboreta Nový Dvůr pomalu a rozpačitě. Marně vyhlíželi zdejší zahradníci první letošní květy, které na mě často vykukují ještě zpod sněhové pokrývky. Letos si dávaly rostliny opravdu na čas.

„Stojíme u pěnišníku špičatolistého.který patří mezi nejčastnější rododendrony,které kvetou už na koneci února, začátku března. Letos se probudily až v dubnu," říká kurátorka parku Kamila Mücková.

Právě zdejší rododendrony jsou chloubou arboreta. Většina z nich kvete ale až později na jaře, letos to bude nejspíš na přelomu dubna a května. Úvodní asi měsíční zpoždění se teď snaží příroda rychle dohnat.

„Kvetou nám momentálně rostliny, které by v tuto dobu odkvétaly. Za námi vidíme magnolii, která se potkala současně s pěnišníkem špičatolistým. To nebývá tak často, protože v té době už pěnišníky odkvétají,“ upozorňuje Mücková.

Slivoň sargentová se řadí mezi sakury.Drobné růžové kvítky uvidíte už z dálky. Jistě nepřehlédnete ani zlatici neboli jak říkáme nesprávně také zlatý déšť. Nejen vidět, ale také cítit můžete abeliovník, jehož květy voní po hořkých mandlích.

„Zajímavostí pro mnohé lidi může být lískovníček čínský, který nakvétá v tomto období hroznovými květy,“sklání se nad drobým keříkem kurátorka.

Pokud sklopíte hlavu, uvidíte petrklíče, tulipány, ladoňky nebo koniklec.Pod nohama vám budou šustit koberce z vřesu. No a když už budete unavení, park má přece jen 23 ha, tak se můžete kochat pohledem na nově vysazené alpinum a spočinout v dřevěné chatě, kterou si nechal kdysi postavit zakladatel arboreta Quido Riedl.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy