Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spolu proti melanomu už potřetí

  • Opava,

Už potřetí vyrostly ve 12 městech napříč republikou improvizované kožní ambulance. Také ve stanu v Opavě si mohli lidé nechat zkontrolovat zdarma podezřelá znaménka či pigmentové skvrny. Zkušení lékaři také radili s prevencí rakoviny kůže.

Melanom – malá mnohdy nepatrně měnící se skvrna může být ale příčinou velké změny. Je to typ agresivního kožního nádoru. Ročně kvůli němu zemře na 400 lidí. Obezřetnost je na místě. Mnozí lidé využili možnosti nechat si podezřelé útvary na kůži bezplatně zkontrolovat.

„Pře pěti lety jsem byla na zákroku. Lékaři mi odstranili znaménko z krku. Teď se mi objevilo něco na zádach. Teď mám zase na zádech něco, tak chci vědět, co to je,“ svěřila se starší žena.

Bílý stan se třemi improvizovanými ambulancemi se postupně objeví v celkem 12 městech napříč republikou. Lidé, kteří mají pochybnosti o znaménkách či skvrnách na kůži, se sem mohou přijít za odborníky poradit. A zájem je veliký.

„Posílali jsme některé pacienty na chirurgický výkon na kožní odd. Některé pacienty na dovyšetření na biopsii,” řekla nám Monika Hudymačová z kožního odd. Slezské nemocnice v Opavě.

Lékaři prohlíželi zájemce dermatoskopem. Do stanu na opavském Horním náměstí dorazilo nakonec 572 lidí. V 35 případech, doporučili lékaři konzultaci v kožní ambulanci nebo třeba i konkrétní zákrok. Vyšetření je anonymní. A je to dobře, protože mnohdy se k němu odhodlají i ti, kteří se zatím do ordinace kožního lékaře obávali zajít.

„Je to bez čekání, bez objednání, i když malá fronta se už za námi tvoří. Je to zruba na nějakou půlhodinu,” popsal zájem lidí o bezplatné vyšetření Eduard Kopl z pořádající České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Lékaři také varovali před nadměrným sluněním a spálením kůže. Dopručují vyhýbat se slunci v čase od 11 do 15 hodin, kdy na zemi dopadá nejvíce UV paprsků. Vhodné je také při delším pobytu na slunci používat ochranné krémy.

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - okres Opava
Opava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

ŠINDLER LUDĚK s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail