Reklama

Spolu proti melanomu už potřetí

  • 30. května 2018,
  • 9:09,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Už potřetí vyrostly ve 12 městech napříč republikou improvizované kožní ambulance. Také ve stanu v Opavě si mohli lidé nechat zkontrolovat zdarma podezřelá znaménka či pigmentové skvrny. Zkušení lékaři také radili s prevencí rakoviny kůže.

Reklama

Melanom – malá mnohdy nepatrně měnící se skvrna může být ale příčinou velké změny. Je to typ agresivního kožního nádoru. Ročně kvůli němu zemře na 400 lidí. Obezřetnost je na místě. Mnozí lidé využili možnosti nechat si podezřelé útvary na kůži bezplatně zkontrolovat.

„Pře pěti lety jsem byla na zákroku. Lékaři mi odstranili znaménko z krku. Teď se mi objevilo něco na zádach. Teď mám zase na zádech něco, tak chci vědět, co to je,“ svěřila se starší žena.

Bílý stan se třemi improvizovanými ambulancemi se postupně objeví v celkem 12 městech napříč republikou. Lidé, kteří mají pochybnosti o znaménkách či skvrnách na kůži, se sem mohou přijít za odborníky poradit. A zájem je veliký.

„Posílali jsme některé pacienty na chirurgický výkon na kožní odd. Některé pacienty na dovyšetření na biopsii,” řekla nám Monika Hudymačová z kožního odd. Slezské nemocnice v Opavě.

Lékaři prohlíželi zájemce dermatoskopem. Do stanu na opavském Horním náměstí dorazilo nakonec 572 lidí. V 35 případech, doporučili lékaři konzultaci v kožní ambulanci nebo třeba i konkrétní zákrok. Vyšetření je anonymní. A je to dobře, protože mnohdy se k němu odhodlají i ti, kteří se zatím do ordinace kožního lékaře obávali zajít.

„Je to bez čekání, bez objednání, i když malá fronta se už za námi tvoří. Je to zruba na nějakou půlhodinu,” popsal zájem lidí o bezplatné vyšetření Eduard Kopl z pořádající České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Lékaři také varovali před nadměrným sluněním a spálením kůže. Dopručují vyhýbat se slunci v čase od 11 do 15 hodin, kdy na zemi dopadá nejvíce UV paprsků. Vhodné je také při delším pobytu na slunci používat ochranné krémy.
JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.06. 11:29
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.06. 11:29
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Radek Pokora
Opava
od 25 000 Kč do 45 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu