Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V létě hrozí každoroční nedostatek dárců krve

  • Opava,

S létem přicházejí každý rok komplikace se zajištěním dostatku krve a transfúzních přípravků v nemocnicích. Častěji totiž dochází k úrazům i dopravním nehodám, a také dárci nepřicházejí na transfúzní stanice v tak hojném počtu jako dřív. Důvod je prozaický: odjíždějí na dovolenou.

Krev, krevní plazma a destičky – to vše je denně v nemocnicích potřeba.V posledních letech poptávka mírně narůstá. To se ale nedá říci o dárcích, kteří na transfúzní stanice přicházejí.

„Dárci stárnou a budou postupně odcházet do dárcovského důchodu. Krev se může darovat jen do 65 let. A skupina dárců 50 + je poměrně velká, říká Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfúzního odd., Slezská nemocnice v Opavě

Mladí lidé mezi dárci citelně chybí. A když už přijdou,tak je problém, aby vydrželi. My jsme během natáčení narazili na nováčky, ale také na zkušené matadory , kteří měli za sebou i několik desítek odběrů.

Během Světového dne dárcovství krve, který se ve Slezské nemocnici ale protáhl na dny dva, přišlo darovat krev asi sto dobrovolníků. Čekání na odběr jim příjemňovali členové divadla GAFA recitováním poezi, písničkami nebo promítáním filmů.

„Doteď jsem krev nedaroval, ale věřím, že tato akce má smysl. A rozhodně hodlám podpořit i svou tekutinou tuhle akci, řekl nám mladý básník a člen divadla GAFA Michal Škrobánek.

Takové rozhodnutí může zachránit lidský život a navíc odběr krve trvá jen pár minut. Lidé, kteří chtějí darovat krevní plazmu si v křesle posedí necelou hodinu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyGADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 49 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail