Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komunální volby v Opavě: 14 stran a 8 senátorů

  • Opava,

Stejně jako před 4 lety, tak i letos bude v komunálních volbách v Opavě kandidovat 14 politických stran a hnutí. O post primátora usilují všechny strany, které nyní zasedají v městském zastupitelstvu. Většina jich už představila své lídry.

Ve hře je 39 zastupitelských křesel, které má nyní rozděleno 9 politických subjektů. Přestože v komunálních volbách v roce 2014 zvítězilo hnutí ANO,kvůli vnitřním rozporům se ale muselo stáhnout do opozice. Současná koalice má k dispozici jen těsnou většinu hlasů pro prosazování svých návrhů. Vede ji primátor Radim Křupala z ČSSD, který hodlá v podzimních komunálních volbách funkci obhájit.

"Rád bych pokračoval v započaté práci, kterou jsme tady udělali. S tím, že máme ještě hodně plánů, jak v rámci investic nebo zkrášlení města," říká Radim Křupala (ČSSD).

Křupalovým nejsilněším vyzyvatelem bude nejspíš kandidát z hnutí ANO. O funkci primátora nebude ale překvapivě usilovat lídr Igor Hendrych, ale až dvojka – současný zastupitel Tomáš Navrát

„Je jedno, kdo je jednička… pracujeme v týmu a veškerá rozhodnutí konzultujeme,“  Igor Hendrych (ANO) – lídr kandidátky ANO pro komunální volby

Kromě ČSSD a hutí ANO odevzdali seznamy svých kandidátů pro komunální volby ještě další strany a hnutí. V Opavě jich bylo 14, stejně, jako v posledních volbách.

„V současné době probíhá kontrola všech zákonných náležitostí kandidátních listin a také kontrolujeme všechny petenty na peticích. Tady jsme si připravili harmonogram všech nejdůležitějších úkolů lhůt které nás čekají,“  objasnila  Martina Věntusová, členka registračního úřadu z Magistrátu Opava.

Úředníci musí projít všechny dokumenty a zkontrolovat každé jméno. Konkrétní jména Opavanů, kteří se chystají do politiky, ale prozradit nechtěli

„Nejsme schopni říct detaily, až po vydání rozhodnutí. Zákon nám to zakazuje. Až po vydání rozhodnutí, které bude vydáno nejpozději  18.8.To budeme zveřejňovat na webu města,“ říká  Petr Sordyl, ved. odb. vnitřních věcí, Magistrát Opava.

Podle našich informací je většina lídrů jednotlivých stran komunální politikou v Opavě ostřílená. Jde mnohdy o současné zastupitelstele. Jedničky z kandidátnních listin se nám podařilo zjistit u 11 volebních stran. SPD svého lídra zatím neuvedlo. A na názvy dvou zbývajících stran a jmen kandidátů si musíme počkat, až je registrační úřad zveřejní.


Opava bude letos volit také v senátních volbách. Kandidátku podalo 8 osob. Vladimír Plaček, který chtěl pro ČSSD obhajovat madát, ale náhle zemřel. Dalšího kandidáta už strana postavit nemůže.


Komunální volby v Opavě  2018

Radim Křupala, volební lídr ČSSD
Igor Hendrych,volební lídr ANO
Marek Veselý,  volební lídr ODS, TOP 09, nezávislí kandidáti
Michal Jedlička, volební lídr KDU - ČSL
Libor Witassek, volební lídr Změna pro Opavu
Jaroslav Čech, volební lídr KSČM
Dalibor Hudec, volební lídr Zelená pro Opavu
Miroslav Kořistka, volební lídr Občané městských částí Opavy
Hana Brňáková, volební lídr Piráti & Opavané
Martin Víteček, volební lídr Starostové a nezávislí
Simona Bierhausová, volební lídr Nezávislí


Senátní volby 2018 - obvod Opava 

Kamil Běrský - SPD                                     Petr Pavlíček - Piráti                 

Simona Horáková - ANO                             Vladimír Plaček - ČSSD, zemřel 2.8.2018

Vlastimil Kupka - KSČM                              Vladimír Tancík - nezávislý kandidát

Herbert Pavera - TOP 09                            Josef Vícha  - KDU-ČSL


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy