Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětské pracovní stoly ve školkách

  • Opava,

Svou šikovnost si mohou děti z opavských mateřských školek teď nově vyzkoušet u speciálních pracovních stolů. Pod dohledem učitelek pracují s nejrůznějším truhlářským nářadím. Jde o pilotní projekt, který má vylepšit manuální schopnosti dětí a zvýšit jejich zájem o dělnické profese.


Takovýto pracovní stůl je teď součástí herny v mateřské škole Riegrova a také Sedmikrásky. Je vybavený zmenšenou verzí truhlářského a montážního nářadí. Děti se s ním učí pracovat pod dohledem učitelů. O své zkušenosti se přišel podělit také Karel Komárek – profesí truhlář.

Nové stoly budí zájem dětí. Pracují na nich každý den. Hoblování, řezání či smirkování dřeva zajímá chlapce i dívky bez rozdílu. Děti se tak formou hry seznámí s reálným nářadím, materiálem i jeho zpracováním.

„V ranních hodinách si vezmu třeba dvě, tři děti, které pracují se mnou a na to nářadí, které je více nebezpečné, samozřejmě dáváme pozor a pracujeme spolu,“ říká učitelka  Bohdana Zemanová.

To by mělo přispět také k rozvoji manuální zručnosti dětí. Podle učitelů jsou totiž mnohem méně šikovné, než jejich předchůdci.

„Dělali jsme dotazníkové šetření v rámci Opavska a 100% dotázaných odpovědělo, že děti ve školkách jsou méně zručné,“ podotýká  Martin Hořínek, MAS Opavsko

Pracovní stůl s nářadím by měl děti také přivést k řemeslným profesím. Zájem o ně totiž klesá a na trhu práce pak tito lidé chybí.

„Jednou je to třeba přivede k těm technickým povoláním. Ať už je to práce se dřevem nebo není. V tom útlém věku řada dětí přijde na to, že je to zajímá, baví nebo naplňuje,“ uvažuje  Kateřina Grygová z Hospodářské komory v  Opavě.Na pořízení prvních dětských pracovních stolů se podílelo město a také soukromé firmy. V budoucnu by se mohly tyto ponky stát součástí heren také v dalších opavských mateřských školách.Nahlásit chybu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail