Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O obědy zdarma pro děti je stále větší zájem

  • Opava,

Stále více dětí má možnost získat obědy ve školní jídelně zdarma. Jednak díky nadaci Women for Women, která už 6 let děti z chudších rodin podporuje. A pak také díky projektu ministerstva práce a sociálních věcí. Podle něj mají nárok na bezplatné polední jídlo rodiny pobírající dávky hmotné nouze.

Oběd ve školní jídelně není samozřejmostí pro každé dítě. Mnozí rodiče nemohou svým ratolestem jídlo platit kvůli tomu, že na to prostě nemají. Nepravidelná strava má nejen vliv na správný vývoj, ale přispívá k tomu, aby dítě bylo ve škole soustředěné. A nejen to:

„Dobré je to v tom, že se začlení do kolektivu, protože jsme měli děti, které odcházely ze školy domů, nevraceli se na kroužky, nevraceli se do družiny,“ mluví o svých zkušenostech učitelka Martina Večerková.

Nadace Women for Women platí od r. 2013 obědy dětem, jejichž rodiče si to nemohou dovolit. Během posledních dvou let se počet takto dotovaných strávníků v Moravskoslezském kraji zdvojnásobil. Nyní je to 1 193 dětí ze základních škol. 75 jich je z Opavy. Mezi nimi jsou i necelé dvě desítky žáků ze Základní školy Vrchní.

„Říkali jsme si, že je to dobrá příležitost pro rodiče, jak jim pomoci, když se ocitli v tíživé situaci,“ chválí projekt Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele, ZŠ Vrchní v Opavě

„Ty žáky vytipovávají učitelé, kteří znají rodinnou situaci, znají žáky. Mnohdy jsou u žáků viditelné i další problémy: nedostatečné školní pomůcky nebo se nemohou účastnit školních akcí,“ říká Eva Dostálová z odboru školství opavského magistrátu, která spolupráci opavských jídelen s nadací zastřešuje.

Na obědy přispívá vedle nadace Women for Women druhým rokem také stát. V případě tohoto projektu mají na bezplatné obědy nárok nejen děti ze základních škol, ale také předškoláci, jejichž rodiče se nacházejí v hmotné nouzi. Takových dětí je v kraji 2 077. Z toho víc jak tři stovky jich je z Opavy.

„Ten trend je stoupající. V letošním roce už pobírá obědy zdarma o 40 dětí více, rekapituluje ředitelka Úřadu práce v Opavě Petra Ballová.

Problém stravování dětí je nyní i vládním tématem. Uvažuje se o bezplatné stravě pro všechny školáky.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy