Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci sčítali ptáky na krmítkách ​

  • Opava,

Sýkorky, vrabci, zvonci nebo stehlíci jsou nejčastějšími návštěvníky krmítek. Alespoň podle sčítání, které vyhlásila Česká ornitologická společnost. Se sčítáním pomáhalo neuvěřitelných 14 000 dobrovolníků z celé republiky.

Sýkora koňadra – přehlédnout ji nelze: tento neposedný ptáček je pořád v pohybu. Má typická bílá líčka a žluté bříško… tak tento druh se při sčítání ptáků na krmítkách objevil  nejčastěji. Potvrdily to tisíce dobrovolníků, kteří během prvního lednového víkendu  hodinu soustředěně počítali, které druhy ptáků si pro krmení přiletí.

 „ Tak velká účast nás mile překvapila, protože účastníků je přes 14 000.My jsme čekali prakticky 10 x méně,“ radoval se ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

S dalekohledem a sčítacím archem sledoval ptáky na svém krmítku doma také amatérský ornitolog Michal Jakubec. Spolu sním počítalo na Opavsku více jak 100 dobrovolníků.Ti,kteří zůstali ve městě, mohli vidět kromě sýkory koňadry a modřinky, vrabce domácího a polního či zvonka a stehlíka také opeřence, kteří se dříve městským aglomeracím vyhýbali.

 „Město osídlil i kos černý, který byl kdysi obyvatel lesa. V okolí krmítek se pohybují i straky a kavky,“ konstatuje  Jakubec.

Pozorovatelé museli na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy počet současně pozorovaných ptáků. Sčítali profesionálové i laici, dospělí i děti. Svá zjištění pak odeslali České společnosti ornitologické, která je vyhodnotí. A pak srovná s dalšími

 „Jsou to relevantní informace. Řekne nám to , právě po těch několika letech, jak se početnost mění. Zda ptáků přibývá nebo ubývá,“ dodává Vermouzek.

Další sčítání bude probíhat příští rok, opět v lednu. Ovšem své soukromé pozorování si můžete udělat kdykoliv. Stačí jen do krmítka nasypat pár dobrot – slunečnici,proso či opeřenici. Přidat můžete i kousky jablka či lojové koule. A pak už stačí jen čekat, kdo na Vaši hostinu přiletí. 

Nahlásit chybu