Reklama

Matka zachytila pád své dcery, mohly za to drogy

  • 15:45,
  • Opava ,

Velmi osobní výpověď matky, jejíž dcera brala drogy, najdete na panelech, které jsou umístěny v opavském Obchodním centru Breda &Weinstein. Svou dceru fotografovala a zároveň si zapisovala, jak složité pro ni bylo se s touto skutečností vypořádat. Tato malá výstava upozorňuje na velký problém, jakým drogy jsou.

Stáhnout video
Reklama

14 panelů, 14 zastavení. Když je začnete číst, musíte vytrvat až do konce. Své pocity zde zaznamenala během sedmi let žena, jejíž dcera začala brát drogy. Tuto smutnou životní kapitolu zachytila nejen slovy, ale také fotografiemi. Ty dokumentovaly, jak se z krásné, bezproblémové dívky se stala závislá troska.

„Je tam opravdu ten začátek, kdy se to dozvěděla.Byla překvapená, nevěděla, jak to poznat, kde udělala chybu,“ říká koordinátorka týmu pro mládež Probační a mediační služby ČR Eva Holubová.

Problémy začaly po nástupu dívky na střední školu. Neomluvené absence, žloutenka a kvůli prodeji drog také vězení – takový příběh výstavní panely vypráví. Ale nejen to: jsou zde také rady, které instituce dokáží se závislostí na drogách poradit. Přestože výstava zmiňuje omamné látky, přece jen mezi závislostmi převažuje alkohol. A pak také kurzovní sázení.

Do adiktologického centra přicházejí lidé, kteří chtějí se závislostí pomoci. Často je sem doženou problémové vztahy se svými blízkými. Ti totiž odhalí jejich potíže mnohem dříve, než oni sami.

„To je většinou nejsilnější motivací ke změně životního chování a abstinenci. Často o vztazích v terapii mluvíme. Je to stěžejní téma terapie,“ říká psycholožka Zuzana Staňová.

Součástí výstavy je také projekt Křehká šance. Obě výstavy připravila Probační a mediační služba.

„Sesbírali jsme výpovědi odsouzených ve věznicích ve výkonu trestu, /odpovědi pryč/ výpovědi poškozených, pak jsme oslovili přátelé či známé, kteří se setkali s trestnou činností,“ říká Barbora Lesková z Probační a mediační služby ČR.

Panely s texty a fotografiemi jsou nyní až do konce března umístěné na chodbě opavského obchodního centra Breda &Weinstein.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 23.08. 4:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 23.08. 4:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JASPA s.r.o.
Opava
od 17 500 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Penny Market s.r.o.
Opava
od 26 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu