Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Matka zachytila pád své dcery, mohly za to drogy

  • Opava,

Velmi osobní výpověď matky, jejíž dcera brala drogy, najdete na panelech, které jsou umístěny v opavském Obchodním centru Breda &Weinstein. Svou dceru fotografovala a zároveň si zapisovala, jak složité pro ni bylo se s touto skutečností vypořádat. Tato malá výstava upozorňuje na velký problém, jakým drogy jsou.

14 panelů, 14 zastavení. Když je začnete číst, musíte vytrvat až do konce. Své pocity zde zaznamenala během sedmi let žena, jejíž dcera začala brát drogy. Tuto smutnou životní kapitolu zachytila nejen slovy, ale také fotografiemi. Ty dokumentovaly, jak se z krásné, bezproblémové dívky se stala závislá troska.

„Je tam opravdu ten začátek, kdy se to dozvěděla.Byla překvapená, nevěděla, jak to poznat, kde udělala chybu,“ říká koordinátorka týmu pro mládež Probační a mediační služby ČR Eva Holubová.

Problémy začaly po nástupu dívky na střední školu. Neomluvené absence, žloutenka a kvůli prodeji drog také vězení – takový příběh výstavní panely vypráví. Ale nejen to: jsou zde také rady, které instituce dokáží se závislostí na drogách poradit. Přestože výstava zmiňuje omamné látky, přece jen mezi závislostmi převažuje alkohol. A pak také kurzovní sázení.

Do adiktologického centra přicházejí lidé, kteří chtějí se závislostí pomoci. Často je sem doženou problémové vztahy se svými blízkými. Ti totiž odhalí jejich potíže mnohem dříve, než oni sami.

„To je většinou nejsilnější motivací ke změně životního chování a abstinenci. Často o vztazích v terapii mluvíme. Je to stěžejní téma terapie,“ říká psycholožka Zuzana Staňová.

Součástí výstavy je také projekt Křehká šance. Obě výstavy připravila Probační a mediační služba.

„Sesbírali jsme výpovědi odsouzených ve věznicích ve výkonu trestu, /odpovědi pryč/ výpovědi poškozených, pak jsme oslovili přátelé či známé, kteří se setkali s trestnou činností,“ říká Barbora Lesková z Probační a mediační služby ČR.

Panely s texty a fotografiemi jsou nyní až do konce března umístěné na chodbě opavského obchodního centra Breda &Weinstein.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail