Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mistrovství ČR žáků v psaní na klávesnici

  • Opava,

​Nejrychlejší písaři se sešli v Opavě, aby se utkali o titul žákovského republikového mistra v psaní na počítačové klávesnici. Letos poprvé mohli zájemci získat certifikát, který potvrzoval jejich kvality, a je předstupněm státní zkoušky.

Píšťalkou  odstartovala Helena Zaviačičová, několikanásobná mistryně světa, republikové klání v psaní na počítačové klávesnici.Do Opavy přijelo o titul bojovat 46 žáků základních škol i nižšího stupně víceletých gymnázií. Přepsat museli zadaný text nejen bezchybně, ale také co nejrychleji. Nejmladším písařům bylo 10 let, nejstarším 16.
Většina těchto dětí začíná s psaním na počítačové klávesnici na nižším stupni v rámci zájmového kroužku. Na některých školách  mají žáci možnost vybrat si psaní jako volitelný předmět. Protože se mladší generace setkávají s počítačem už od útlého věku, je dobré, aby se naučili ovládat klávesnici co nejdříve. Malí písaři si tak nestačí osvojit špatné návyky. 
„Začínáme od třetí třídy, kdy jsou sice prstíky velmi malé, ale děti mají zájem a to je velké plus. Když začínají se psaním až na druhém stupni, je problém odnaučit je nešvarům, které mezitím pochytily,“ vysvětluje učitelka psaní na klávesnici a také organizátorka soutěže Karin Solná.
Účastníci letošního republikového mistrovství měli poprvé možnost získat certifikát o vykonání zkoušky z ovládání klávesnice. Podmínkou bylo během deseti minutového opisu textu napsat za minutu 240 bezchybných úhozů.
„Vyhláška neumožňuje, aby člověk bez ukončení základního vzdělání tuto zkoušku udělal. Z toho důvodu jsme vyvinuli tento certifikát pro mladší písaře, “ vysvětlil  Jaroslav Zaviačič, autor výukového programu psaní na klávesnici ZAV.
V minutovém opisu textu si titul nejlepší písařky odnesla Adéla Klementová z pořádající opavské Základní školy Ilji Hurníka. Tři deseti minutové opisy nejlépe zvládla Johana Valová z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy