Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si nechali zdarma zkontrolovat znaménka

  • Opava,

V Opavě a také dalších 14 městech republiky si mohli lidé nechat bezplatně vyšetřit znaménka a pigmentové skvrny. Kampaň Spolu proti melanomu upozorňuje na agresivní formu rakoviny, která velmi rychle metastázuje. Včasná léčba může pacientovi zachránit život.

Náhoda, pochybnosti o znaménku nebo také možnost okamžitého vyšetření – to jsou nejčastější důvody, proč lidé zamířili do improvizovaných ambulancí, které vznikly ve stanu na opavském Horním náměstí.

Kožní specialisté během několika minut dokázali odhalit nebezpečné změny na kůži. Lidé by měli věnovat pozornost především měnící se barvě i velikosti znamének. Zkontrolovat odborníkem by si měli nechat také nově vzniklé útvary na kůži.

„Používáme ruční dermatoskop, který tady držím v ruce. Je to speciálně osvětlená lupa, které ruší normální odraz světla od povrchu kůže. A prosvětlí hlubší vrstvy,“ vysvětlila lékařka Sylva Zajícová.

Častěji přicházely ženy a starší lidé. Výjimkou nebyly ale ani děti. Lékaři odhalili 43 případů podezřelých znamének, což odpovídá zhruba 9 % vyšetřených ze 495.

„O vyšetření je velký zájem. Už od devíti hodin nám tady stála fronta 50-60 lidí, řekl nám Eduard Kopl z České průmyslové zdravotní pojišťovny, která akci pořádá.

Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v České republice téměř 2 700 osob. Tohoto rakovinného onemocnění kůže přibývá nejčastěji u mužů nad 50 let, u mladších žen, které podléhají trendu hnědé pokožky. Nadměrné slunění totiž rakovinu kůže způsobuje.

Nahlásit chybu


K tématu