Nejvíce vánočních ozdob se vyrobí v létě

  • 13:50,
  • Opava,

Léto je sice v plném proudu, ale v dílnách Slezské tvorby to vypadá, jako by každou chvíli měly začít vánoční svátky. Výroba ozdob na stromeček tady totiž vrcholí právě v těchto dnech. A některé už jsou dokonce na cestě k zákazníkům.

Přírodní motivy na čirých foukaných koulích už druhým rokem zůstávají na výsluní mezi vánočními ozdobami. K tomu teď nově malířky přidaly zdobí třeba skleněné listy. Oblíbené už po několik let zůstávají hříbky, medvídci a další figurky ze skla.Přestože čas těchto skleněných ozdob přijde až za několik měsíců, už nyní je ve Slezské tvorbě vyrábí.

„Dokončena je výroba pro americké zákazníky, kterým jsme museli expedovat ozdoby do konce června. Teď děláme výrobu pro evropské zákazníky. Expedovat budeme až do září,“ objasnil vedoucí výroby Jaroslav Veverka.

Z opavské dílny putuje do světa každoročně na půl milionu ručně vyráběných skleněných ozdob. Přestože se právě nyní dokončuje výroba pro letošní Vánoce, zároveň se chystají dekory po ty příští. Tady, ve výrobě je problém rozlišit, kdy jsou v kalendáři na řadě ty skutečné vánoční svátky.

„To je jako když někdo celý rok peče chleba. Je to práce. A ty Vánoce bereme tak, že už máme zase další rok za sebou,“ usmívá se malířka Květoslava Turková.

Mezi převahou klasických ozdob jsme zahlédli také smajlíky, kteří sice moc vánočně nevypadají, zato rozesmějí každý vánoční stromeček. Ovšem obecně lidé zůstávají věrní spíš klasice.

Slezská tvorba vyrábí asi 60% skleněných vánočních ozdob pro tuzemský trh. Největšími zahraničními odběrateli jsou Spojené státy americké, Německo, Rakousko, Holandsko, Itálie a Francie. 
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:30 - 16:12
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 08.12. 16:12
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 08.12. 16:12
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků