Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Věznice v Opavě : 20 let zkušeností s léčbou závislostí

  • Opava,

Před 20 lety mohly poprvé odsouzené ženy podstoupit v opavské věznici léčbu závislostí na drogách. Později měli možnost absolvovat léčbu během trestu i muži. Podle odhadů se daří po propuštění abstinovat až 2/3 léčených.

Věznice v Opavě byla založená na konci 19. století. Před dvěma desetiletími tady vznikl první oddíl pro léčbu žen závislých na drogách. Později přibyl také oddíl mužů.

Dnes léčí převážně toxikomanii, a to ze 70%, pak také závislost na alkoholu či patologickém hráčství. Pobyt  může nařídit soud, mnohdy sem ale vězni chtějí sami. Denně tady doputují 2-3 žádosti.

 „Sestavujeme pořadníky, dáváme přednost těm, kteří mají nařízené ambulantní léčení a léčení v ústavní ochranné formě,“ komentoval zájem Ivo Kraus, ved. odd. výkonu trestu, Věznice a ÚVZD Opava.

Kapacita oddílu je 16 pro odsouzené ženy, 18 pak pro muže.  Celý odvykací proces trvá nejméně 7 měsíců. Základem je vedle psychoterapie, správný režim nebo také smysluplné využití volného času.

„Na začátku to bylo pro mě hodně těžké, vůbec jsem nevěděla kdo jsem, co od života chci a jak taková léčba vůbec probíhá,“ svěřila se Andrea, jedna z odsouzených.

Takovýchto žen prošlo odvykací kúrou během 20 let víc jak 500. Mužů o něco méně.

„Nejdůležitější je asi to, aby našli v sobě tu pokoru, že léčbu potřebují. Aby prošli krizí toho, co bylo špatně a uvěřili, že by to mohlo být jinak,“ říká psycholog Jan Bernard.

Po propuštění z věznice se mohou stát ženy i muži členy klubu a na pravidelných setkáních si sdělovat své zkušenosti a dojmy z pobytu  na svobodě. A bez závislosti. Rok a půl do konce trestu má Radka, která se léčí 18 měsíců.

„… že nesklouznu zpět, si jistá si nebudu asi nikdy. Ale je hlavní na tom pracovat a hlavně naučit se pracovat se závislostí,“ popsala své pocity další žena, která odvykací kúrou prošla.

Některé ženy se v rámci terapie účastní besed pro nezletilé, kde v rámci prevence vyprávějí svůj příběh o závislosti na drogách, které je dovedly až za mříže. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy