Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nepohrdnou ani úklidem ulic, nezaměstnaní v Opavě si přivydělávají ve veřejné službě

  • Opava,

S pořádkem v Opavě pomáhají také nezaměstnaní. Mohou tak získat přivýdělek k existenčnímu minimu a to v rámci tzv. veřejné služby. Dohromady 68 klientů  úřadu práce zaměstnává v Opavě nejen zdejší magistrát, ale také třeba neziskové organizace.

Už třetím rokem mohou neziskové a příspěvkové organizace využívat možnosti zapojit do pracovního procesu klienty úřadu práce. Po 6 měsících v evidenci totiž klesá příspěvek na existenční minimum na 2 200 Kč. Když se zapojí do veřejné služby, mohou získat až 1 815 korun navíc.

„V rámci správního obvodu kontaktního pracoviště Opava máme v současné době 68 míst pro výkon veřejné služby. Obsazenost máme 44.“ sdělil nám Lukáš Ťapťuch z oddělení hmotné nouze opavského úřadu práce.

Největším zaměstnavatelem je v tomto směru opavský magistrát. Zkušenosti s veřejnou službou má od r. 2017.

Zpočátku jsme nevěděli, jakým způsobem budeme ty lidi zaměstnávat, jak se budou k práci stavět, jak budeme schopni ty lidi využívat. Z toho důvodu jsme jich nejdříve zaměstnali 10,“ vzpomíná Marie Vavrečková z životního prostředí Magistrátu města Opavy.

Nyní se o čistotu v ulicích Opavy stará víc jak tři desítky pracovníků veřejné služby. Jednotliví pracovníci jsou rozděleni do rajónů, které pravidelně procházejí a dohlížejí tady nad čistotou a pořádkem.

„Každé ráno si s klienty řekneme, jaké práce budou vykonávat, kde se budou pohybovat, ve kterých lokalitách. Upřednostníme více znečištěná místa,“ popisuje koordinátor veřejné služby René Jodlovský.

Za práci ve veřejné službě je Iveta Sedláková vděčná: „Mám zdravotní omezení, takže sehnat si práci je pro mne velmi problematické,“ říká.

Kromě údržby chodníků ve městě se budou klienti úřadu práce podílet třeba také na likvidaci černých skládek nebo čištění útulku pro psy. V zimě budou pomáhat s úklidem sněhu.

Nahlásit chybu


K tématu