Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhodnutí padlo ve výšce 8100 m! Tomáš Petreček zůstal pod vrcholem K2

  • Opava,

Horolezec Tomáš Petreček se vrátil z expedice na druhou nejvyšší horu světa K2. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám ale zůstal pod vrcholem. O další výstup se nepokusil. Musel by využít cestu, kterou připravili šerpové. To nebylo v souladu s jeho horolezeckou etikou.

O 8 kilogramů lehčí, spokojený, ale bez dosáhnutí vrcholu druhé nejvyšší hory světa 8 611 m vysoké K 2 – to je rekapitulace návratu opavského horolezce Tomáše Petrečka z Himalájí. Ve výšce 8 100 m se rozhodl expedici ukončit a dál nepokračovat. Silný vítr a laviny z čerstvě napadaného sněhu, které s sebou smetly i šerpy, pro něj byly dostatečným varováním.

„Na K2 jsme se připravovali rok. A pak se během chvilky musíte rozhodnout, zda jít dál, nebo se vrátit zpět. A tam jiná varianta nebyla. Museli jsme dolů,“ vzpomíná horolezec na čtvrtý výškový tábor.

Namísto výstupu přemýšlel, proč komerční expedice s kyslíkovými přístroji riskují a chystají se K2 zdolat. Respektive,nejdříve pošlou nahoru šerpy. Ti natáhnou fixní lana a prošlapou cestu. A to přesto, že dávají najevo obavy.

„Tito lidé mají nejvíc zkušeností v horách. Někteří byli na vrcholu K2 několikrát, takže ví, jak svízelná ta cesta je. Proto si myslím, že by měli spolurozhodovat o tom, zda ve výstupu pokračovat, jako kdokoliv jiný,“ popisuje svůj postoj Petreček.

Své názory napsal na sociální sítě. Zamýšlí se, zda je nutné vylézt na vrchol osmi tisícové hory i přesto, že kvůli tomu riskují život další lidé – šerpové, kteří horolezcům k výkonu dopomohou. Ať už tím, že jim připravují cestu nebo nesou lahve s kyslíkem.

„Některé studie ukazují, že když člověk použije kyslík, tak je to jakoby vyrazil místo 8000 hory na šesti tisícovou. Takže je to snazší,“ říká Tomáš Petreček.

Opavský horolezec vyrazil ze základního tábora pouze s kolegou Pavolem Luptákem. Na záda si naložili 20 kilogramové batohy a snažili se vystačit si s řídkým, vysokohorským vzduchem. Rozhodnutí nepokusit se o vrchol má i etický podtext. Horolezec se nechtěl připojit k těm, kteří ke splnění svých cílů ohrožují životy jiných.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy