Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce kulový blesk. Opavská Charita stěhuje chráněné dílny do většího

  • Opava,

Opavská Charita má k dispozici nové prostory. Do průmyslového areálu na okraji Opavy Jaktaře teď plánuje sestěhovat všechny své chráněné dílny, ve kterých zaměstnává hendikepované. V jedné z hal už pracují zaměstnanci technické dílny.

Opavská Charita zaměstnává v hned několika chráněných dílnách 260 lidi, kteří by si kvůli svému zdravotním hendikepu hledali práci jen stěží. Věnují se třeba keramice, šijí nebo tkají. Jednotlivá pracoviště jsou hned na několika, často prostorově nevyhovujících místech. Už delší dobu vedení neziskové organizace přemýšlelo o vhodnějších prostorách.

„Ta myšlenka je prostá: potřebujeme dát lidi dohromady, abychom mohli dělat zakázky, na které si nemůžeme dosáhnout. Které potřebují větší prostory a více lidí,“ vysvětlil Jan Hanuš, ředitel Charity Opava.

Nyní má Charita k dipozici areál bývalé traktorové stanice na okraji místní opavské části Jaktař. Už několik dní zde pracuje desítka mužů: rozmontují vyřazené elektrické spotřebiče a následně součástky vytřídí podle jednotlivých komodit. Brzy je budou následovat tři desítky jejich kolegů, kteří dosud setrvávají v původních prostorách v centru Velkých Hoštic.

„Tyto dílny nám přestaly vyhovovat, potřebovali jsme více místa. Navíc doprava, která tam byla, i to množství zpracovaného odpadu bylo na hranici únosnosti – dílny tady mám totiž uprostřed obce,“ vysvětlil Tomáš Schaffartzik, vedoucí chráněné technické dílny.

V areálu má opavská Charita k dispozici čtyři propojené haly a také administrativní budovu. Postupně sem přestěhuje všechny své chráněné dílny. Kromě technické také šicí nebo keramickou.

Budovy zakoupilo Biskupství ostravsko-opavské. Na jejich úpravu bude muset Charita sehnat 20 milionů korun. Pomoc bude hledat také u sponzorů. Jeden z nich už zaplatil instalaci váhy pro nákladní auta. Opavský magistrát přispěl na projektovou dokumentaci. Do opravených budov se pracovníci definitivně přestěhují v příštím roce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy