Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Modernější babybox ve Slezské nemocnici v Opavě

  • Opava,

Hned dva babyboxy najednou se dočkaly výměny za nový, modernější. Schránky určené k odkládání nechtěných dětí byly nainastalovány v Opavě a Frýdku - Místku. V Moravskoslezském kraji je celkem 8 babyboxů, které dohromady zachránily už 23 dětí.

Babybox byl na boční část jednoho z pavilonů Slezské nemocnice V Opavě umístěný v r. 2008. Od té doby zachránil 5 chlapců a dívek: Svůj restart tady zažila Magdaléna, David, Jiří,Tomík a naposledy vloni Lea. Teď, po 11 letech, přišel čas schránku vyměnit. Babybox nové generace je vylepšený na základě zkušeností s provozem: má např. samotevírací dvířka, klimatizaci, větší i čitelnější monitor pro sledování schránky.

„Každých deset minut prostřednictvím internetu odesílá babybox data do našeho serveru, který je vyhodnocuje,“ popisuje vývojář Zdeněk Juřica.

Ve chvíli, kdy se dvířka boxu otevřou, odešle systém oznámení lékařům. Kromě toho je na monitoru vidět vnitřek babyboxu. Ještě před časem na provoz schránky musely dohlížet sestry z Trasfúzního oddělení, ve kterém se schránka nachází. Teď je monitor přímo na dětském oddělení.

„Monitor, který byl dříve na transfúzním oddělení je nyní u nás na jednotce intenzivní péče. A my hned uvidíme, když se začne manipulovat s dveřmi, zda je tam umístěno dítě, nebo se jedná o falešný poplach,“ vysvětluje primář dětského oddělení Dalibor Hudec.

Posláním babyboxů je zachraňovat životy dětí, jejichž matka se o ně nemůže či nechce postarat. Když sem novorozence odloží, dostane se mu lékařské péče, a pak co nejrychleji putuje do rodiny. Zatímco provoz babyboxů hradí nemocnice, novou schránku pak sponzoři. Přestože byl nový babybox v Opavě už uveden do provozu, peníze na něj stále chybí.

„Výroba, instalace, včetně stavebních úprav vyjde kolem 300 000 Kč. Schází nám, řekl bych ještě třetina peněz,“ říká Ludvík Hess, zakladatel babyboxů.

Dárci, kteří by rádi tento projekt podpořili, mohou poslat peníze na účet spolku Babybox pro odložené děti: č.ú. 26116319/0800.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy