Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti vyřezali postavy do betléma, který ozdobí adventní Opavu

  • Opava,

Studenti opavské střední školy průmyslové a umělecké před lety navrhli a vyrobili betlém, který vždy na sklonku roku dotváří v centru Opavy atmosféru adventního času. Každý rok přidávají nové postavy. Letos betlém doplní vesničané, kteří nesou Ježíškovi dary.

Už čtvrtým rokem se budou moci Opavané těšit z dřevěného betléma v životní velikosti, který v čase adventním zdobí centrum města. Na jeho výrobě kontinuálně pracují studenti opavské střední školy průmyslové a umělecké. Nejprve vyrobili svatou rodinu, pak přidali zvířata a figury Tří králů. Letos přibudou vesničané, kteří nesou Ježíškovi dary.

„Původně jsme přemýšleli, že pasačka bude mít proutek a bude husy hnát. Později jsme to ale udělali tak, že husu ponese a ty ostatní za ní budou pochodovat samy, vysvětlovala umělecký záměr jedna studentka maturitního ročníku oboru design hraček Marie Nováková.

„Tady je návrh ponocného už v měřítku 1:1. V ruce bude mít zavěšenou lucernu,“ doplnil Lubomír Anlauf, zástupce ředitele SŠPU Opava.

Studenti maturitního ročníku oboru design hraček nejprve vytvořili papírové návrhy, ty pak přenesli na na vrstvené fošny z lipového dřeva. Teď jednotlivým figurám dodávají plasticitu řezbářským nářadím.

Protože dřevěné postavy budou stát venku, musí je mladí řezbáři ještě nakonec napustit lněným olejem, aby odolaly povětrnostním vlivům.

Šestice studentů nyní dokončuje plastiku ponocného a pasačky s husami. Už nyní ale přemýšlejí, do čeho se pustí příští rok.

„Chceme do betléma přivést i humor. Uvažujeme o figuře, která by byla na střeše a nakukovala dovnitř. Nějaký kluk, rošťák,“ usmívá se Anlauf.

Betlém s 12 dřevěnými figurami v životní velikosti bude postavený na opavském Dolním náměstí. Zájemci si jej mohou prohlédnout od 25. listopadu po celý adventní čas.Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků