Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava v příštím roce proinvestuje víc jak 300 mil. Kč

  • Opava,

Na svém posledním letošním zasedání schválili opavští zastupitelé rozpočet pro příští rok. Oproti tomu předešlému velmi výrazně vzrostla výše výdajů na investiční akce, a to deseti násobně. Šetřit se bude naopak na provozních nákladech. Kvůli tomu se také třeba na magistrátu propouštělo.

Pro navrhovaný rozpočet ve výši 1,484 miliard korun s revolvingovým úvěrem ve výši 200 milionů zvedla ruku většina opavských zastupitelů napříč politickým spektrem.
"Jediný co se mi líbí je, že je rozpočet pro investiční. Že se nezapomnělo na důležité věci, které v OP potřebujeme, pochvaloval si opoziční zastupitel Marek Veselý
Ve srovnání s letoškem se částka na investice zdesetinásobí a dosáhne 312 mil. korun. Plánuje se výstavba přestupního terminálu u vlakového nádraží Opava – východ, revitalizace Stříbrného jezera, nebo třeba úprava venkovních prostor na sídlišti v městské části Kateřinky.
Na druhé straně chce město šetřit kvůli narůstajícím mzdovým položkám či cenám za energie. Kvůli restrukturalizaci přišlo o místo 10 úředníků z magistrátu. S dalšími změnami musí počítat třeba také Technické služby, dopravní podnik nebo Slezské divadlo.
„Máme v hlavě vize na příští rok. Zamýšlíme se nad tím, jaké celky se dají spojovat. Abychom šetřili, aby došlo k organizačním změnám, které povedou k úsporám v těchto společnostech,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).
Vedení města hledá peníze do rozpočtu. Zastupitel Juříček (ANO) dokonce vyzval své kolegy, aby na kulturu či sport přispěli.
„Myslím si, že to je správná cesta. Že by to kulturu a sport měly podporovat více soukromé peníze, než jen městské. A že by si město mělo vytipovat priority, které si bude držet,“ vysvětlil svůj záměr Juříček.
Další peníze do rozpočtu přinese vyhláška o odpadech, která zvedá cenu za svoz na 660 korun. Platit začne hned od ledna přesto, že někteří zastupitelé preferovali postupný nárůst částky.
„Zdálo se mi, že skokové navýšení o 1/3 je příliš,“ podotknul opoziční zastupitel Jan Zelinka (ODS).
V příštím roce se navýší i poplatek za psy a zavede se také poplatek z pobytu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Bohemia Marten Plus s.r.o. - Opava
Opava
od 100 Kč/hod.

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry