Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji

  • Opava,

Opavsko je s podílem nezaměstnaných 2,6 % regionem s nejnižší nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji. Na konci roku sice do evidence přišlo více osob, než v předchozích měsících, ovšem šlo převážně o stavební dělníky, kteří mají tradičně během zimy méně práce.

Pozvolný pokles lidí bez práce trvá už několik let. Na Opavsku dosáhl svého minima vloni v červnu a pak ještě na podzim. Přestože konec roku 2019 byl ve znamení zvyšujícího se počtu lidí bez práce, a to kvůli uvolnění dělníků ze sezónních prací, stále se podíl nezaměstnaných držel pod třemi procenty.

„Po celý minulý rok jsme se pohybovali od 2,2 do 2,8%. V kraji jsme byli nejlepší a byli jsme vždy pod republikovým průměrem,“ konstatovala Petra Ballová, ředitelka ÚP Opava.

Nízká nezaměstnanost ale způsobila, že na trhu práce chybí lidé všech profesí: od kuchařů, pokrývačů, zedníků či prodavačů až po lékaře, projektanty nebo učitele. Firmy si zaměstnance přetahují. Snaží se vylepšit jejich platové podmínky a nabízejí také další výhody.

„Dnes se hovoří automaticky o delší dovolené, případně o benefitech dalšího vzdělávání a nebo také o flexibilní pracovní době," přibližuje Lukáš Pavelek, předseda představenstva Hospodářské komory Opava.

Na Opavsku jsou k dispozici necelé dvě tisícovky volných míst. Často se jich ujmou cizinci – Slováci či Poláci. Zatímco v roce 2017 vydal opavský úřad práce 123 krátkodobých povolení k práci, vloni jich zaregistroval 10x více.

"My už nejsme schopni uspokojovat poptávku zaměstnanců po pracovní síle, takže často využívají jak agenturních zaměstnanců, tak cizích státních příslušníků," vysvětluje Ballová.

Zdá se, že kdo chtěl změnit zaměstnání, měl k tomu nyní ideální příležitost. Příznivý ekonomický vývoj ovšem nebude trvat věčně. A tak je možné očekávat, že v letošním roce bude nezaměstnanost opět pomalu narůstat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy