Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči mají k dispozici nové garáže i zázemí

  • Opava,

Opavští hasiči mají k dispozici nové prostory pro parkování vozidel i relaxaci. Díky nástavbě získali zázemí také zdravotníci, kteří tady mají své výjezdové pracoviště. O financování těchto stavebních úprav se podělil stát a Moravskoslezský kraj. Dílem přispělo i město Opava.

Jednopodlažní hala v areálu opavské hasičské stanice sloužila ke garážování výjezdových vozidel. Kvůli prasklinám na obvodovém plášti i zatékání do střechy ale byla oprava nevyhnutelná.
"Ta budova byla stavěná v první etapě, kdy se uvažovalo o zvednutí do vyšších pater. A tím, že tedy střecha byla postavena jen jako provizorium, tak její životnost prostě nebyla tak dlouhá," řekl důvody přestavby ředitel opavských hasičů Kamil Pastuszek.
Rekonstrukce budovy a její nástavba vyřešila hned několik problémů: jednak se rozšířily prostory pro parkování zásahové techniky, jednak se také přistavily prostory pro zdravotníky, kteří tady mají výjezdové pracoviště. Jejich zázemí totiž bylo dříve přímo vedle parkujících aut.
„Jednalo se o vestavbu tvořenou adaptovanými unimobuňkami postavenými v prostoru garáže,“ vzpomíná šéf opavských záchranářů Petr Černohorský.
Díky nástavbě budovy mají teď nově opavští hasiči k dispozici také klidovou zónu. Kromě místností pro odpočinek je to i sauna s vířivkou a také tělocvična. Ani v těchto prostorách ovšem nechybí signalizace pro případný poplach.
„Ideální je, když se po zásahu mají hasiči kam vrátit, a aby svůj odpočinek nebo svou přípravu na další výjezdy či povolání mohli realizovat v důstojných podmínkách. V uvozovkách ten opavský standart bych si přál pro celou českou republiku,“ pochválil přestavbu ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček.
Na rekonstrukci haly za 44 milionů korun se podílel stát, Moravskoslezský kraj i město Opava.
„Já si troufám říct, že my ze všech krajů přispíváme do oblasti IZS nejvíce. Proto také tvrdím, že IZS MSK patří k nejlepším, pokud vůbec není nejlepší,“ shrnul hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Integrovaný záchranný systém Moravskoslezského kraje se začal budovat v roce 1993, kdy v Ostravě vzniklo jako první v republice dispečerské pracoviště Centra tísňového volání. A tak začaly být z jednoho místa koordinovány práce jednotlivých složek záchranného systému – tedy hasičů, zdravotníků i policistů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy