Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konečně! Chystá se rekonstrukce Blücherova paláce za půl miliardy korun

  • Opava,

Blücherův palác – národní kulturní památka se snad konečně dočká opravy. V rámci Národního investičního plánu vláda vyčlenila na rekonstrukci půl miliardy korun. V budově která je kvůli špatné statice už pět let uzavřená, má Slezské zemské muzeum své depozitáře.

Tento honosný barokní dům dostal jméno po jednom ze svých majitelů Gebhardu Blücherovi. Nyní je v dezolátním stavu: praskají tady zdi, vzlíná voda. Před 5 lety statik budovu uzavřel.  A pracovníci Slezského zemského muzea, které zde má své depozitáře, sem mohou vstupovat jen za přísných bezpečnostních podmínek.

„Nebýt tady sám a mít nabitý telefon – to je asi to nejdůležitější, co je třeba dodržovat,“ říká kurátor botanických sbírek Lukáš Číhal.

Kurátoři už několik let postupně balí a stěhují přírodovědné sbírky.  Postupovat musí pomalu a opatrně, aby příliš rychlé odlehčení domu nemělo vliv na jeho narušenou statiku. Místo musí najít pro víc jak milion a půl sbírkových předmětů.

 „Exponáty, které zapůjčujeme jiným institucím na výstavy, nebo které sami vystavujeme, se snažíme sem nevracet. Hledáme pro ně jiné prostory, vysvětluje mluvčí muzea David Váhala.

Dům se musí vystěhovat do roku 2024, kdy by se podle Národního investičního plánu měla tato národní kulturní památka dočkat rekonstrukce za půl miliardy korun.

 „Připravujeme spuštění průzkumů, kterých musí být hodně. Od archeologických až po restaurátorské průzkumy. Předpokládáme, že v objektu bude řada výmaleb,“ dodává ředitelka muzea. Jana Horáková.

V opravené budově i nadále zůstanou některé muzejní sbírky a přibudou zde odborné pracovny. Veřejnosti pak budou zpřístupněny reprezentativní prostory a divadelní sál, které dříve byly významným kulturním centrem opavské smetánky.
SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

Active Colour s.r.o. - pracoviště okolí Opava
Opava
od 3 500 do 5 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků