Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cestovní ruch na Opavsku se po koronavirovém propadu opět staví na nohy

  • Opava,

Zdá se, že koronavirem zkoušený turistický ruch přece jen přes léto ožil. Mnoho lidí totiž namísto zahraniční dovolené volilo pobyt v tuzemsku a návštěvu zdejších zajímavostí. Na Opavsku turisté často míří na dva zdejší zámky v Raduni a v Hradci nad Moravicí. A také do Arboreta v Novém Dvoře.

Během loňské sezóny dorazilo do turistické oblasti Opavské Slezsko odhadem na čtvrt milionu návštěvníků. Polovina se jich tady i ubytovala. Hoteliéři se radovali z 10% nárůstu hostů. Tento rok mohl posunout čísla ještě výše. Kvůli protikoronavirovým opatřením ale jaro zůstalo bez turistů. Teď se konečně začíná situace vylepšovat. Nejprve se návštěvníci odvážili do venkovních areálů, třeba do novodvorského arboreta.
Jan Černý, ředitel destinačního managemantu Opavské Slezsko:

Co se týká letních měsíců, tak už evidujeme v návštěvnosti atrakcí téměř totožnou stejná čísla, jako v minulém roce.“

Velmi dobře si vedou zámky. Od konce května, jsou mnohdy v obležení návštěvníků. Hradec nad Moravicí navštívilo v červenci 14 000 lidí, což je o 3 000 více, než ve stejný čas vloni. Návštěvnost se zvedla také na zámku v Raduni. Přišlo sem přes 5 000 návštěvníků.

Markéta Kouřilová, kastelánka Státního zámku Raduň:

„V letošním červenci jsme měli o 1 300 návštěvníků více, než ve stejném čase vloni. A to byla rekordní návštěvnost.“

Do Opavy přijíždějí turisté především za historickými stavbami v centru města, zajímá je také expozice Slezského zemského muzea nebo výstavy v Obecním domě. I tady ale letos dorazilo méně lidí, než dřív.

Richard Lichnovský, pracovník TIC Opava:

„Pokles samozřejmě máme, ale není tak rapidní, jak jsme si mysleli ten pokles je v rámci pár procent.“

Většina návštěvníků často přijíždí pouze na jeden den. A tak ztráty budou muset dohánět také restaurace a ubytovací zařízení. V Opavě zvažují, že upustí od vybírání poplatku za pobyt, který byl zavedení od letošního roku a činí 21 Kč za den.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: Ještě budeme řešit, zda ubytovací poplatky pro letošní rok nestáhneme. Nehradí je sice provozovatel, ale turista, ubytovaný, nicméně je to další zátěž.“

Návštěvníky do Opavy by mohl přilákat také multižánrový festival Bezručova Opava, který tradičně ozdobí zářijové dny.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy