Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koalice v Opavě po dvou letech končí. Piráti odcházejí z vedení města

  • Opava,

Opavská koalice se rozpadla. Vedení města opouštějí Piráti včele s 1. náměstkyní Hanou Brňákovou. Jako důvod uvádějí neshody, které spočívají v opakovanému porušení koaliční smlouvy a nedodržování deklarovaných principů koaliční spolupráce.

Podle vyjádření Pirátů docházelo k porušování koaliční smlouvy během posledního půl roku. Primátor města Tomáš Navrátil (ANO) údajně nerespektuje rozdělení kompetencí, které vedení města vymezilo zastupitelstvo. Např. se angažuje v oblastech kultury a školství, které má ve své gesci náměstkyně Brňáková (Piráti). Ve svém prohlášení Piráti uvádějí jako příklad lednové odvolání ředitele ZŠ Otická Jiřího Kupčíka nebo jednání o krácení rozpočtu a propouštění zaměstnanců Slezského divadla nebo změnu organizační struktury Opavské kulturní organizace.


Hana Brňáková (Piráti), 1. náměstkyně primátora Opavy:
Prostě nám došla trpělivost. Když jdete do politiky s tím, že chcete něco změnit k lepšímu, máte na to příslušný mandát a ten, komu by mělo jít o společnou věc, vám háže klacky pod nohy, je něco špatně. Řečeno sportovní terminologií jsme v poločase byli nuceni koaličním partnerům vystavit červenou kartu.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:
Respektuji rozhodnutí paní Brňákové a pana Kořízka (předseda Klubu zastupitelů Piráti a Opavané, pozn. red.), byť jejich nepravdivé a manipulativní argumenty zásadně odmítám. Oba zastupitelé by si nejdříve měli nastudovat kompetence jednotlivých členů vedení města, než někoho z něčeho obviní. Bohužel poslední měsíce jsme se opakovaně přesvědčili o tom, že se jedná o nesolidního, nekompetentního partnera, který se neštítil ani neférového jednání hraničícího s vydíráním.


Piráti mají v 39 členném zastupitelstvu 5 mandátů a 3 křesla v radě. Jejich odchodem ztratí koalice většinu.


Marek Veselý (ODS), opoziční člen zastupitelstva:

"Nová koalice se bude skládat těžko. Opavská politická scéna je rozdrobená natolik, že slepit něco z rozbitých subjektů bude o hodně těžší. Čekali jsme, že se to stane, ale ne že to bude tak rychlé. Máme informace z radnice, že tam spolupráce nefungovala, a tak rozpad musel zákonitě přijít."


V kuloárech se mluví o tom, že by Piráty v koalici mohli nahradit sociální demokraté, kteří mají k dispozici 4 mandáty. Podle informací předsedy Klubu zastupitelů ČSSD zatím konkrétní nabídku od primátora nedostali.


Petra Orieščík (ČSSD), předseda Klubu zastupitelů ČSSD:
"V případě, že by s námi byl pan primátor ochoten o vstupu do koalice jednat, jsme přístupní. Ale teď je na tahu pan primátor, tak uvidíme, jak se rozhodne."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy