Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památník P. Bezruče má nový interiér, návštěvníci ale zatím dovnitř nemohou

  • Opava,

Památník Petra Bezruče, který je součástí Slezského zemského muzea, prošel rekonstrukcí. Expozice připomínající slezského barda dostala novou tvář. Architektonické prvky z 60. let přitom ale zůstaly zachovány. Rekonstruované prostory si ale nyní kvůli vládním nařízením návštěvníci prohlédnout nemohou.

Památník Petra Bezruče byl založený ještě za života básníka v roce 1956 v jeho rodném domě na Ostrožné ulici v Opavě. Schraňuje veškeré dokumenty, které se s básníkem pojí. Rekonstrukce měla vnést svěží vánek do víc jak padesát let starého interiéru. Přesto mnohé věci zůstaly tak, jak byly. Třeba stěna s tiskovými deskami z roku 1967, které zachycují vstup básníka do světa literatury.  Jsou zde rukopisy básní i dopisů. Posílal je vydavateli Janu Herbenovi a ten je otisknul v časopise ČAS.

Monika Szturcová, vedoucí Památníku P. Bezruče, Opava: „Snažili jsme se zachovat všechny cenné architektonické prvky expozice ze 60.let a doplnit je novými interaktivními prvky pro návštěvníky.“

V šuplících jsou důmyslně ukryty různé zajímavosti, které se se životem Petra Bezruče pojí. Je tady také knihovnička s jednotlivými vydáními slavných Slezských písní, jsou jich na čtyři desítky. Sbírka byla sice jediným dílem, které Bezruč napsal, nicméně svou výjimečností, jej učinila nesmrtelným. 

Monika Szturcová, vedoucí Památníku P. Bezruče, Opava: „Slezské písně nemají v české literatuře obdobu.“

Vystaveny jsou také osobní věci, které Bezruč používal: nezbytné kuřácké potřeby, cvikr, hodinky, pero a ořezávátko. Památník Petra Bezruče není jen expozičním areálem, ale také literárněvědným pracovištěm. Jsou zde uloženy pozůstalosti také dalších 85 literátů ze severní Moravy a Slezska. Prozatím je ale památník kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřený.
Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků