Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vláda si dávala na čas s opatřeními a tady je výsledek: skromný počet stánků i návštěvníků

  • Opava,

Nastal adventní čas. Tentokrát ale tolik jiný, než v předešlých letech. Tradiční vánoční atmosféru, ke které patří ozdobený strom i trhy poznamenala koronavirová pandemie. Vláda si dávala na čas s opatřeními, která mají pro předvánoční akce platit. A tady je výsledek

Pár prodejních stánků a poloprázdné náměstí. Koronavirus se vklínil i do předvánoční atmosféry. Pravidla pro pořádání akcí vláda neustále měnila. Dlouho nebylo jasné, zda se budou moci lidé vůbec vypravit na tradiční Vánoční trhy, které s adventem začínají.

nakupující na Vánočních trzích v Opavě: „Jsem ráda, že aspoň něco tady je.“

Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů, Opava: „Byli jsme rozhodnutí, že do trhů půjdeme. Samozřejmě jsme očekávali nějaká omezení, která stále trvají. Do poslední chvíle jsme si nebyli jistí, zda to vůbec povolí.“

Proto pořadatelé raději připravili poloviční počet prodejních stánků, než obvykle. I ten ale museli zredukovat na pouhých 7, aby mezi nimi dodrželi nařízené 4 metrové rozestupy. Pohled je to smutný: mezi osamělými krámky se proplétá hrstka zákazníků.

prodejce vánočních ozdob na Vánočních trzích v Opavě: „Život si běží svými kolejemi. Je to jiné a je třeba se s tím nějak srovnat.“


prodejce ručně vyráběných mýdel na Vánočních trzích v Opavě: „Doufáme, že se lidé půjdou projít a nasát tu vánoční atmosféru. A podpořit nás, co jsme tady pro ně zůstali.“

Dva majestátní vánoční stromy už shlížejí na centrum Opavy, aby připomněly, že Vánoce se blíží. Sváteční atmosféru připomíná i dřevěný betlém nebo také zvonička splněných přání.

Koncerty a vystoupení budou muset Opavané oželet. Letos je zkrátka všechno jinak. Tradiční rozsvícení vánočního stromu, na které se přicházejí podívat každý rok tisíce lidí, se přesunulo na Facebook.

Jana Foltysová, ved. kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: Letos jsme bohužel veřejně nemohli stromeček rozsvítit kvůli pandemii koronaviru a také jsme nechtěli, aby se nám sešlo najednou hodně lidí na náměstí. Takže jsme natočili video.

Zmíněný videozáznam je dostupný na facebookovém profilu města Opavy. Naživo ale můžete vidět oba zářící stromy i světelnou výzdobu každý den po stmění.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy