Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O vzniku expozice Opava/Troppau začal Tomáš Elis přemýšlet už před dvaceti lety

Opava |

V následujícím rozhovoru vám představíme zakladatele expozice Opava/Troppau Tomáše Elise. Když nastoupil před víc jak dvaceti lety do funkce tajemníka opavského magistrátu, zaujaly jej vzácné historické předměty, které našel v soupisu majetku města. Ty se později staly základem expozice o historii Opavy, kterou tento amatérský historik a sběratel vytvořil.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak dobře by měl znát člověk historii města, ve kterém žije?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Vždycky, když dostanu tuto otázku, tak si vybavím jedno moudro a hlubokou pravdu: Člověk, který nezná historii, tak jen těžko může žít kvalitně, a naplno současnost a těžko může plánovat budoucnost. Stačí, když o místě, kde žije, věděl něco o počátcích, nejvýznamnějších událostech, které se udály během staletí, o významných osobnostech a slavných rodácích. To úplně stačí. Myslím, že ho to může obohatit a získává také dobrý vztah k městu a stává se patriotem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Mnohé se o svém městě mohou Opavané dozvědět z expozice, která se nachází v půdních prostorách radnice. U zrodu tohoto muzea jste před čtyřmi roky byl. Jak dlouho ta myšlenka ve vás zrála?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Ta myšlenka ve mně zrála dlouho. Když si vezmu, že někdy koncem roku 2000 jsem se sbíráním začal, přičemž základem byla inventarizace stávajících uměleckých předmětů ve vlastnictví města. Objevil jsem tady spoustu krásných předmětů. Tak mne napadlo, že je škoda nepokračovat ve sběratelské činnosti. Ten nápad vznikl v roce 2014-15. Tak jsem se obrátil na vedení města, které mi vyjádřilo podporu. Vybavilo mne nezbytnými pravomocemi i finančními prostředky. A začal jsem budovat profesionální expozici za vydatné pomoci expertů ze Slezského zemského muzea.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pamatujete si, který exponát byl tím prvním, který jste pro sbírku získal?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Úplně první exponát si nepamatuju, to je příliš dlouhá doba. Ale jedním z prvních exponátů, které jsem získal, jsou grafiky Josefa Krischkeho z 20. let 20. století, které jsou v původní adjustaci, v původním rámu. Byl to přírůstek, který mi udělal velkou radost, na ten si pamatuji.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sbíral jste vše, co vám přišlo pod ruku a nebo jste pečlivě vybíral? A jaký byl tedy klíč výběru?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Nedá se sbírat všechno. Musíte si najít nějaký systém. Ten jsem si našel poměrně rychle. A nebyl až tak těžký. Předměty musely být v přímé souvislosti s Opavou, resp. Troppau, to za prvé. Za druhé všechno originály a za třetí maximálně možná kvalita. Z kvality jsem slevil jen v případě, že b artefakt je jeden jediný, nebo je jich velice málo. A v lepší kvalitě už jej nelze získat. Nebo jen velmi těžko.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Možná, že se nebudu mýlit, když řeknu, že fenoménem Opavy se stal obchodní dům Breda & Weinstein, který je v současnosti zmiňovaný s tím, že tuto kulturní památku odkoupilo město a teď se plánuje rekonstrukce a další využití. Zahrnuje expozice něco, co s prvorepublikovým obchodním domem souvisí?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Zahrnuje a jsem za to rád. Byť to jsou pouze dva artefakty. Ale vzhledem k tomu, jak se s domem zacházelo před i po revolucí, tak je to malý zázrak. Máme velmi rádi, že tady máme držák na klobouky a ramínko Breda & Weinstein.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Expozice se letos nově rozšířila do dalších prostor a posunula se v čase od 19. století až do druhé poloviny 20. století. V podstatě zabírá celou radniční půdu. Přemýšlíte o tom, kam dál muzeum posunout? A jsou ještě vůbec prostory, kam by se mohlo rozrůst?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Samozřejmě, ty krásné půdní prostory, které jsou tady na Hlásce, už jsme vyčerpali. Máme ale ještě k dispozici jisté prostory, které by se daly využít v suterénu. Případně i jiný prostor v budovách ve vlastnictví magistrátu. Protože z té celkové sbírky ještě takových 30 – 40 exponátů je ještě hodno toho, aby byly profesionálně zpracovány a představeny návštěvníkům. Také by si to zasloužily!“
Nahlásit chybu


K tématu

Nová expozice v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

25. dubna 2023 22:14 | Opava | Katka Geryková

Národní památník II. světové války v Hrabyni, který je součástí Slezského zemského muzea, zve do nové expozice. Její příprava trvala více než rok a po tuto dobu byl památník pro veřejnost uzavřený. Návštěvníci se mohou těšit na velkolepou bojovou scénu nebo dokumentární filmy, které expozici nově doplní.

Kalusův památník v Čeladné obohacují nové exponáty

25. července 2023 18:13 | Čeladná | Petra Dorazilová

Památník Josefa Kaluse, básníka a prozaika, byl v Čeladné otevřen před třemi lety. Nachází se v budově bývalé školy, kde Kalus na přelomu 19. a 20. století učil. Uvnitř je několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci.

Novojičínské Návštěvnické centrum láká na Prokopa a letní klobouk Zdeny Werichové

Návštěvnické centrum v Novém Jičíně pro letošní turistickou sezonu zatraktivnilo své prostředí. Dvě novinky jsou v expozici klobouků - modernizovaný filmový kinokoutek a klobouk manželky Jana Wericha.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Dnes 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

O vzniku expozice Opava/Troppau začal Tomáš Elis přemýšlet už před dvaceti lety
Vydáno 16. července 2022 15:50, Opava, Katka Geryková
V následujícím rozhovoru vám představíme zakladatele expozice Opava/Troppau Tomáše Elise. Když nastoupil před víc jak dvaceti lety do funkce tajemníka opavského magistrátu, zaujaly jej vzácné historické předměty, které našel v soupisu majetku města. Ty se později staly základem expozice o historii Opavy, kterou tento amatérský historik a sběratel vytvořil.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak dobře by měl znát člověk historii města, ve kterém žije?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Vždycky, když dostanu tuto otázku, tak si vybavím jedno moudro a hlubokou pravdu: Člověk, který nezná historii, tak jen těžko může žít kvalitně, a naplno současnost a těžko může plánovat budoucnost. Stačí, když o místě, kde žije, věděl něco o počátcích, nejvýznamnějších událostech, které se udály během staletí, o významných osobnostech a slavných rodácích. To úplně stačí. Myslím, že ho to může obohatit a získává také dobrý vztah k městu a stává se patriotem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Mnohé se o svém městě mohou Opavané dozvědět z expozice, která se nachází v půdních prostorách radnice. U zrodu tohoto muzea jste před čtyřmi roky byl. Jak dlouho ta myšlenka ve vás zrála?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Ta myšlenka ve mně zrála dlouho. Když si vezmu, že někdy koncem roku 2000 jsem se sbíráním začal, přičemž základem byla inventarizace stávajících uměleckých předmětů ve vlastnictví města. Objevil jsem tady spoustu krásných předmětů. Tak mne napadlo, že je škoda nepokračovat ve sběratelské činnosti. Ten nápad vznikl v roce 2014-15. Tak jsem se obrátil na vedení města, které mi vyjádřilo podporu. Vybavilo mne nezbytnými pravomocemi i finančními prostředky. A začal jsem budovat profesionální expozici za vydatné pomoci expertů ze Slezského zemského muzea.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pamatujete si, který exponát byl tím prvním, který jste pro sbírku získal?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Úplně první exponát si nepamatuju, to je příliš dlouhá doba. Ale jedním z prvních exponátů, které jsem získal, jsou grafiky Josefa Krischkeho z 20. let 20. století, které jsou v původní adjustaci, v původním rámu. Byl to přírůstek, který mi udělal velkou radost, na ten si pamatuji.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sbíral jste vše, co vám přišlo pod ruku a nebo jste pečlivě vybíral? A jaký byl tedy klíč výběru?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Nedá se sbírat všechno. Musíte si najít nějaký systém. Ten jsem si našel poměrně rychle. A nebyl až tak těžký. Předměty musely být v přímé souvislosti s Opavou, resp. Troppau, to za prvé. Za druhé všechno originály a za třetí maximálně možná kvalita. Z kvality jsem slevil jen v případě, že b artefakt je jeden jediný, nebo je jich velice málo. A v lepší kvalitě už jej nelze získat. Nebo jen velmi těžko.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Možná, že se nebudu mýlit, když řeknu, že fenoménem Opavy se stal obchodní dům Breda & Weinstein, který je v současnosti zmiňovaný s tím, že tuto kulturní památku odkoupilo město a teď se plánuje rekonstrukce a další využití. Zahrnuje expozice něco, co s prvorepublikovým obchodním domem souvisí?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Zahrnuje a jsem za to rád. Byť to jsou pouze dva artefakty. Ale vzhledem k tomu, jak se s domem zacházelo před i po revolucí, tak je to malý zázrak. Máme velmi rádi, že tady máme držák na klobouky a ramínko Breda & Weinstein.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Expozice se letos nově rozšířila do dalších prostor a posunula se v čase od 19. století až do druhé poloviny 20. století. V podstatě zabírá celou radniční půdu. Přemýšlíte o tom, kam dál muzeum posunout? A jsou ještě vůbec prostory, kam by se mohlo rozrůst?

Tomáš Elis, zakladatel expozice Opava/Troppau a tajemník Magistrátu města Opavy:  „Samozřejmě, ty krásné půdní prostory, které jsou tady na Hlásce, už jsme vyčerpali. Máme ale ještě k dispozici jisté prostory, které by se daly využít v suterénu. Případně i jiný prostor v budovách ve vlastnictví magistrátu. Protože z té celkové sbírky ještě takových 30 – 40 exponátů je ještě hodno toho, aby byly profesionálně zpracovány a představeny návštěvníkům. Také by si to zasloužily!“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032179/o-vzniku-expozice-opavatroppau-zacal-t-elis-premyslet-uz-pred-dvaceti-lety