Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Opavsku chybí koledníci Tříkrálové sbírky

  • Opava,

Opavská Charita hledá dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci s koledování během Tříkrálové sbírky. Ta se koná každoročně v lednu a během ní mohou lidé přispět na sociální projekty Charity. Prozatím se přihlásila pouze třetina koledníků, kterých je v Opavě potřeba.

Kašpar, Melichar a Baltazar vyrážejí každoročně na začátku ledna do ulic, aby lidem popřáli vše dobré do nového roku a požádali je o finanční příspěvek na projekty Charity. Do zahájení Tříkrálové sbírky zbývá zhruba měsíc. Ovšem dobrovolníků, kteří by se této služby v Opavě ujali, zatím není mnoho.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Před covidem bylo skupinek okolo 130. Zatím vím zhruba o 40 skupinkách, které budou ochotné na začátku roku koledovat.“

A tak opavská Charita vyzývá další dobrovolníky, kteří by se chtěli připojit. Mohou to být děti i dospělí. Přihlásit se mohou nejlépe do 16. prosince.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Klasická skupinka jsou tři děti a jeden dospělý doprovod nebo také osoba starší 15 let, která může převzít zodpovědnost za celou skupinku i pokladničku. Ale jsou možné i různé varianty. Může to být skupinka tří kamarádů, studentů. Nebo to mohou být i dospělí.“

Veškerý materiál potřebný ke koledování, tedy pokladničku, dárky v podobě cukru a kalendáře a také informace, " jak na to", zájemci o koledování získají od koordinátorky sbírky.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Poskytneme všechny věci, které jsou ke koledování potřebné. Skupinka, která bude chtít, může dostat od nás zapůjčené i kostýmy.“

Stejně, jako v období kovidové pandemie, kdy bylo přímé koledování zakázané či omezené, zůstane i nadále v chystané Tříkrálové sbírce dárcům k dispozici možnost poslat peníze na účet sbírky. Na Opavsku budou k dispozici také statické pokladničky v obchodech, lékárnách či kostelích, kde bude možné přispět hotovostí.

Jan Hanuš, ředitel, Charita Opava: „Já věřím a doufám, že se koledování vrátí zpátky do ulic. Byli jsme rádi za to, že virtuální možnost byla. Ale opravdu, to setkání v tváří v tvář je důležité především u této sbírky."

Výtěžek Tříkrálové sbírky se chystá Opavská Charita věnovat na nákup zdravotnického materiálu a pomůcek pro ošetřovatelky, které pečují o nemocné v domácím prostředí. Část peněz poputuje také na nákup automobilu, kterým za pacienty jezdí. A chystá se také rekonstrukce maséren, kde pracují zrakově postižení a nevidomí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy