Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce konkatedrály Nanebevzetí panny Marie pokračuje. Restaurátoři odkryli středověkou výmalbu

  • Opava,

Opavská konkatedrála Nanebevzetí panny Marie prochází celkovou rekonstrukcí. Před dvěma lety byla opravena fasáda, nyní jsou na řadě vnitřní prostory. Restaurátoři tady odkryli původní barokní a středověkou výmalbu. Rekonstrukce chrámu je nejrozsáhlejší za poslední dvě století.

Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie, současný druhý sídelní kostel biskupa Ostravsko-opavské diecéze, byla postavena ve 14. století. Gotický chrám dvakrát vyhořel, v 17. a 18. století. A tak výzdoba vnitřních prostor odpovídá baroknímu stylu.

Restaurátoři se na jaře pustili do obnovy šesti bočních oltářů z 18. století, které jsou dílem sochaře Jana Schuberta.

Kromě restaurovaných oltářů získala nový vzhled i kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Obnovený byl také epitaf knížete Karla z Lichtenštejna, který je umístěný na stěně v presbytáři. Restaurátoři jej vyčistili a opravili zničené části.

Na některých místech před bočními oltáři ještě chybí dlažba. Původně tady byly od poč. 20. stol položeny dřevěné stupínky. Ty teď byly odstraněny.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Pod lavicemi, které byly u zdiva, začala bujet dřevomorka. Proto abychom se dřevomorky zbavili, musel být vybrán část násypu, který pod nimi byl. A také se tam dá nová dlažba.“

Kompletní obnovou prochází kaple Panny Marie Lurdské u bočního vstupu. Pod současnou bílou výmalbou objevili restaurátoři tu původní.

Jakub Menzel, restaurátor: „ Při odkryvu jsme zjistili jsme, že pochází z roku 1888. Ukázalo se, že je provedena technikou olejomalby.“

Klenbu tohoto prostoru teď zdobí modrá obloha s hvězdami. Sondy ale odhalily, že se pod ní nachází ještě další, mnohem starší výmalba. Zřejmě z 15. století.

Jakub Menzel, restaurátor: „Ale k jejímu odkryvu nedojde, protože tím by nám současná výmalba zanikla.“

Restaurátorské práce v interiéru konkatedrály navazují na její rekonstrukci, která byla dokončena před dvěma lety. Po zimní přestávce budou pokračovat do jara.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Vždy se dělala jen rekonstrukce exteriéru nebo jen střecha nebo jiné úravy. Řekněme, že od barokní doby co probíhá je nejkomplexnější oprava za posledních 250 let.“

V budoucnu přijde na řadu ještě restaurování hlavního oltáře. Investorem všech oprav, jejichž výše se blíž 100 milionům korun, je ostravsko-opavské biskupství.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy