Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ředitel Slezského divadla Aleš Kománek je rok ve funkci

Opava |

Od ledna loňského roku stojí v čele Slezského divadla Aleš Kománek. Jak si tato instituce stojí v časech šetření? A co nového se chystá? Dozvíte se v následujícím rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pane řediteli, je to právě rok, co jste stanul v čele Slezského divadla. Co zásadního se tady za uplynulých 12 měsíců změnilo?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Došlo k přirozené personální obměně několika úseků. Jak obchodního oddělení, tak ekonomicko-personálního, tak i částečně ve vedení divadla. Změny doznala i dramaturgie. Jinak teď stavíme hrací plán. Snažíme se koncentrovat počet zkoušek a zkouškový harmonogram, abychom mohli více produkovat, více hrát.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezské divadlo je příspěvkovou organizací města, které jej letos financuje částkou 93 mil. korun. Nicméně celkový rozpočet je ještě o něco vyšší. Část pokryje vstupné, ovšem potřeba bude i dalších zdrojů. Které to budou?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „V r. 2022 jsme získali přes 10 mil. Kč z ministerstva kultury. Podpora Moravskoslezského kraje činila zhruba 2,1 mil. Kč. Což je už tak slibná částka v rámci vícezdrojového financování. V těchto dnech pracujeme na uzavření tříletého memoranda o spolupráci s Moravskoslezským krajem. Které, jak věřím, by mělo být velmi nápomocné při řešení finanční situace Slezského divadla.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V letošním roce se vrací divadelní sezony vrátit tradičně na podzim. V uplynulých dvou letech totiž jejíž začátek koronavirová pandemie posunula na leden. A ještě jedna změna je patrná, a to zvýšení vstupného. Počítáte s tím, že by se cena měla pak v následující sezoně ještě změnit?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „My jsme mírně zvýšili ceny vstupného zejm. u těch nejdražších, nejžádanějších míst, abychom mohli u těch méně žádaných cenu snížit a tím docílit jisté vyváženosti v obsazení. Do budoucna neplánujeme další změny v tomto ohledu. Pokud to ale bude nutné, budeme reagovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nově teď  od 1.února budou mít zákazníci k dispozici centrum předprodeje, které bude v prostorách bývalé kavárny. Co bude nabízet?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Tím záměrem je zprostředkovat, aby byl divák už při vstupu do předprodeje vtažen do fantazijního světa divadla. Kde navíc bude mít možnost zahlédnout, vidět se, setkat se svým oblíbeným hercem, pěvcem, umělcem. Ten prostor je totiž propojený. Je tam vchod z divadla a z venku. Navíc tato přístavba před nějakými dvaceti lety jako předprodej sloužila. Takže my se vlastně navracíme k původnímu účelu tohoto prostoru.“
Nahlásit chybu


K tématu

Slezské divadlo v Opavě oslaví 220 let. Nadcházející sezona tak nabídne hvězdné tituly i novinky

4. května 2025 23:17 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě příští rok oslaví 220 let. Nadcházející sezona tak bude hvězdná a plná novinek.

Opava poděkovala lidem za pomoc při zářijových povodních. Pozvala je na představení Noc na Karlštejně

28. prosince 2024 10:07 | Opava | Yvona Fajtová

Vedení Opavy poděkovalo všem lidem, kteří pomáhali při zářijových povodních. Ty ve městě napáchaly obrovské škody a ohrožovaly i životy obyvatel. Slavnostní akce proběhla v reprezentativních prostorách Slezského divadla.

Opavské divadlo představilo projekt Fakultního divadla, studenti nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu

11. června 2025 8:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Slezské divadlo Opava představilo unikátní projekt, který umožní studentům regionálních uměleckých škol dostat se více do praxe. Nové Fakultní divadlo je prvním takovým projektem v České republice a studenti z Česka i Polska v něm společně nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu.


Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Zapojte se do soutěže o nejlepší sváteční vánočku

Včera 7:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vánoce se hlásí o slovo a k nim neodmyslitelně patří i jedna z nejoblíbenějších tradic – pečení vánočky. A upéct opravdu chutnou vláčnou sváteční dobrotu není jen tak. Město Frýdek-Místek spouští již pátý ročník tradiční soutěže O nejlepší sváteční vánočku.

Na ostravském magistrátu se setkali dárci krve. Ocenění byli za 40 a 80 odběrů

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Darování krve je nenahraditelným pilířem zdravotnictví a díky lidem, kteří to dobrovolně pravidelně podstupují jsou denně zachraňovány lidské životy. Na ostravský magistrát si vedení města a Červeného kříže pozvalo dvě stovky dárců, aby je ocenilo za jejich nezištnou pomoc.

Nový Jičín přejmenuje autobusové zastávky

Včera 9:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

14. prosince vstoupí v platnost upravené jízdní řády městských autobusů v Novém Jičíně. Velké novinky nepřinesou, zato se změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dva tisíce litry alkoholu

Včera 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Policie posílila dohled na trzích a v nákupních centrech kvůli adventu

3. prosince 2025 11:33 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Policie v Moravskoslezském kraji posílila hlídky v období adventu. Cílem je zajistit bezpečí na frekventovaných místech. Hlídky uvidíte hlavně na vánočních trzích a v nákupních centrech. Jde čistě o preventivní opatření.

Opavská věznice rozdává radost, poprvé se připojila k Andělskému stromu

3. prosince 2025 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská věznice se zapojila do darovací kampaně s názvem Andělský strom. Tou už 15. rokem nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá propojovat děti a jejich odsouzené rodiče prostřednictvím vánočního dárku.

Historická budova bývalé opavské pošty po letech znovu ožila. Ožila Koncept Marketem

3. prosince 2025 18:07 | Opava | Yvona Fajtová

Koncept Market se letos odehrál na opravdu výjimečném místě, a to v prostorách dlouho nepřístupné staré opavské pošty. Tato historická budova na Masarykově třídě, která po letech čekání míří k nové budoucnosti jako domov pro seniory, tak ožila sváteční atmosférou, designem a lokální tvorbou.

Rozsvícení vánočního stromu na Dolním náměstí v Opavě rozzářilo stovky úsměvů

3. prosince 2025 17:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava má za sebou jeden z nejkrásnějších okamžiků začínajícího adventu. Na Dolním náměstí se sešly stovky lidí, aby si společně užili slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Atmosféru doplnila hudba, andělé na chůdách, koledy i velkolepá andělská ohňová show.

Venkovní výtah má zajistit bezbariérový přístup do Slezského divadla v Opavě

29. listopadu 2025 16:53 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě se po dlouhých letech může konečně dočkat řešení svého největšího provozního problému. Zcela nevyhovujícího a zastaralého přístupu pro osoby se sníženou pohyblivostí. Město připravilo projekt nového venkovního výtahu. O osudu stavby teď rozhodují památkáři a Ministerstvo kultury.

Na stavbě jižního obchvatu Opavy už zakládají mosty. Práce běží podle harmonogramu

29. listopadu 2025 16:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stavba další části jižního obchvatu Opavy, která povede z ulice Hradecké přes Otice až k ulici Olomoucké, pokračuje bez větších komplikací. Podle zástupců zhotovitele i Ředitelství silnic a dálnic se daří dodržet harmonogram a nic tak zatím neohrožuje plánované zprovoznění v listopadu roku 2026.

Zchátralý správní objekt v Brumovicích na Opavsku se proměnil na moderní byty

29. listopadu 2025 16:16 | Opava | Yvona Fajtová

V Brumovicích na Opavsku se podařilo dokončit rozsáhlou rekonstrukci dlouhodobě zchátralé správní budovy. Objekt, který byl roky ve špatném technickém stavu, získal po rozsáhlejší opravě zcela nový účel. Během necelého roku se proměnil na 7 nových bytů.

Ředitel Slezského divadla Aleš Kománek je rok ve funkci
Vydáno 28. ledna 2023 16:05, Opava, Katka Geryková
Od ledna loňského roku stojí v čele Slezského divadla Aleš Kománek. Jak si tato instituce stojí v časech šetření? A co nového se chystá? Dozvíte se v následujícím rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pane řediteli, je to právě rok, co jste stanul v čele Slezského divadla. Co zásadního se tady za uplynulých 12 měsíců změnilo?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Došlo k přirozené personální obměně několika úseků. Jak obchodního oddělení, tak ekonomicko-personálního, tak i částečně ve vedení divadla. Změny doznala i dramaturgie. Jinak teď stavíme hrací plán. Snažíme se koncentrovat počet zkoušek a zkouškový harmonogram, abychom mohli více produkovat, více hrát.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezské divadlo je příspěvkovou organizací města, které jej letos financuje částkou 93 mil. korun. Nicméně celkový rozpočet je ještě o něco vyšší. Část pokryje vstupné, ovšem potřeba bude i dalších zdrojů. Které to budou?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „V r. 2022 jsme získali přes 10 mil. Kč z ministerstva kultury. Podpora Moravskoslezského kraje činila zhruba 2,1 mil. Kč. Což je už tak slibná částka v rámci vícezdrojového financování. V těchto dnech pracujeme na uzavření tříletého memoranda o spolupráci s Moravskoslezským krajem. Které, jak věřím, by mělo být velmi nápomocné při řešení finanční situace Slezského divadla.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V letošním roce se vrací divadelní sezony vrátit tradičně na podzim. V uplynulých dvou letech totiž jejíž začátek koronavirová pandemie posunula na leden. A ještě jedna změna je patrná, a to zvýšení vstupného. Počítáte s tím, že by se cena měla pak v následující sezoně ještě změnit?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „My jsme mírně zvýšili ceny vstupného zejm. u těch nejdražších, nejžádanějších míst, abychom mohli u těch méně žádaných cenu snížit a tím docílit jisté vyváženosti v obsazení. Do budoucna neplánujeme další změny v tomto ohledu. Pokud to ale bude nutné, budeme reagovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nově teď  od 1.února budou mít zákazníci k dispozici centrum předprodeje, které bude v prostorách bývalé kavárny. Co bude nabízet?

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Tím záměrem je zprostředkovat, aby byl divák už při vstupu do předprodeje vtažen do fantazijního světa divadla. Kde navíc bude mít možnost zahlédnout, vidět se, setkat se svým oblíbeným hercem, pěvcem, umělcem. Ten prostor je totiž propojený. Je tam vchod z divadla a z venku. Navíc tato přístavba před nějakými dvaceti lety jako předprodej sloužila. Takže my se vlastně navracíme k původnímu účelu tohoto prostoru.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000035421/reditel-slezskeho-divadla-ales-komanek-je-rok-ve-funkci